avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate roxana85

Activitate roxana85

Buna ziua,

As dori sa stiu care este durata/valabilitatea minima a c.i.m. , mai precis, cate zille trebuie sa lucrez, pentru a putea primi ajutorul de somaj? Stiu ca, probabil, imi veti spune ca ar trebui sa lucrez minim 12 luni pentru ca sa beneficiez de somaj, dar eu lucrez in invatamant, iar contractul de munca nu inceteaza exact in aceeasi zi a anului urmator celui in care a fost semnat, adica, de exemplu, din 1 septembrie 2010 pana in 1 septembrie 2011, ci cu o zi mai repede, adica, in 31 august 2011. Pentru acea zi lipsa, credeti ca as avea probleme in ceea ce priveste obtinerea ajutorui de somaj, in conditiile in care nu mai am alta vechime in munca?

Multumesc mult pentru indrumarile dvs. Sunt foarte binevenite.

Sunt cat se poate de uitile sfaturile dvs. Chiar aveam nevoie de pareri avizate, pentru ca, atunci cand esti tanar si fara prea multa experienta de viata, este foarte greu sa iti dai seama ce decizii sa iei pentru a-ti face viata un pic mai usoara si unde anume sa te adresezi.
Buna ziua,
Sunt cadru didactic suplinitor, iar contractul meu de munca este incheiat pe o perioada de 1 an , adica din 1 septembrie 2010 pana in 31 August 2011, acesta fiind chiar primul an in care am fost incadrata in campul muncii, urmand sa nasc la sfarsitul lunii octombrie 2011. Intrebarea mea este daca as putea sa-mi iau concediu de maternitate incepand cu data de 1 septembrie 2011, in conditiile in care nu mi-as mai prelungi contractul de munca cu inspectoratul scolar.
Daca da, cine ma va plati pe perioada concediului de maternitate si a concendiului de crestere a copilului?
Multumesc anticipat!