avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate nikeni

Activitate nikeni

Va multumesc pentru amabilitate.
Avand in vedere ca am avut 0.44 la etilotest si 0.85 si 0.65 la sange, cam ce ar trebui sa declar? Ce, cat si cu cat timp inainte am baut?
La cerere stiam ca trebuie sa platesc. Sunt obligat sa platesc recalcularea si in conditiile in care a fost derut de procuror?
Nu a vorbit personal cu mine. Am inteles ca sa discute cu procurorul si sa scap doar cu amenda (nu stiu daca penala, probabil cea de 1300 lei pt contraventie) si permisul sa nu mi-l anuleze sau suspende.
Am vorbit cu un avocat si m-a sfatuit sa nu fac recalculare pt ca o sa imi iasa mai mult. Si sa merg pe ideea ca nu sunt cu mult peste 0.80 si ca sunt curat, fara incidente in trafic etc si sa scap doar cu amenda penala si sa mi se restituie permisul.
Ce parere aveti?
As dori totusi sa declar ceva care ar fi in favoarea mea si persoane de specialitate sau avocati din domeniu cunosc ce trebuie declarat (decat sa nu declar nimic).
Daca la prima proba aveam sub 0.80, scapam doar cu amenda de 1300 lei si cu permisul suspendat pe 90 zile. Aceasta ar fi si sentinta daca la recalculare ar iesi sub 0.80.
Din acest motiv este foarte important sa declar ceva in favoarea mea, astfel incat la recalculare sa iasa sub 0.80.
Problema principala e de fapt ce o sa declar, pentru ca au trecut 5 luni de atunci, asa ca nu mai stiu exact ce, cat si cand am baut.
Da. Am semnat bonul iesit din etilotest. Alcoolemia afisata la etilotest a fost de 0.44.

cyan a scris:

V-au pus sa semnati pe bonul iesit din etilotest? Cat ati avut in aerul expirat?

Buna ziua. Am avut alcoolemie in sange 0.85 iar peste o ora 0.65. Am fost acum sunat si informat ca mi-a inceput urmarirea penala si s-a dispus recalcularea si sa vin zilele urmatoare pentru declaratii. Fiind la limita de 0.80, conteaza mult ce o sa declar. Ma puteti sfatui in acest sens? Nu stiu ce bautura am consumat, in ce cantitate si cu cat timp inainte de a fi oprit.
PS: pe bonul de a iesit din etilotest scria ca data ultimei verificari a fost iulie 2018 (ceea ce e imposibil). Ma pot lega de acest aspect si sa se anuleze tot?
Va multumesc anticipat pentru sfaturi si bunavointa!