avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1036 soluții astăzi
Forum Activitate and71

Activitate and71

Pot sa ma constitui parte civila cu prejudiciu material si moral, pentru nefolosinta terenului nostru?. Se poate incadra fapta si ca abuz in serviciu contra intereselor persoanelor.
tatal meu impreuna cu alti doi mostenori legali ai unei suprafetre de padure au formulat cerere in baza L247/2005, au depus toate actele necesare la Primarie, respectiv extract de carte funciara, certificatul de deces al bunicului, certificatele de mostenitor, au efectuat cu experti cadastrali autorizati masuratorile parcelare in primavara lui 2006, in urma oferirii de catre comisia locala a unui alt amplasament, intrucat Primaria a motivat ca pe vechiul amplasament al nostru au pus in posesie alte persoane cu L18 si din 2006 abia in 2010 a fost efectuata validarea de catre Comisia Judeteana. Acum in 2011 de la Primarie, fara sa fim informati oficial,ni s-a transmis verbal ca exista iarasi probleme cu amplasamentul intrucat de la momentul validarii de catre Comisia locala in 2006 si pana la momentul validarii de catre Comisia Judeteana in 2010 suprafata aceasta de padure care ni se oferise ca amplasamnet nou, a dobandit-o cineva prin hotarare judecatoreasca inca din 2007. Ma intreb cei din Primarie pot fi obligati sau trasi la respundere sa ne dea padurea care am revendicat-o de atatia ani, pentru amanarea atator ani in rezolvarea cererii noastre pot fi trasi la raspundre, cu atat mai mult ca nu au urmarit sa faca restituirile pe vechile amplasamente si au creat incurcaturi?. In timp ce veciul nostru amplasament este ocupat cu acceptiune lor iar noi stam cu actele depuse si validate si nu ne rezolva ce putem face?.
Bunicul meu a avut un teren agricol intr-o zona a unui lac de acumulare, teren pe care Primaria Comunala in 1963 i l-a luat abuziv si i-a dat altul in echivalent in alta parte, acesta din urma fiind un teren probabil de la o persoana caruia ii fusese luat prin nationalizare sau cooperativizare. Din 1963 a lucrat acel teren ce nu era in acte al sau si nici nu a dorit sa-si faca acte pe el intrucat spera sa-l reprimeasca pe al sau inapoi. Bunicul a decedat iar tatal meu nu a formulat cerere de retrocedare dupa revolutie privind terenul initial, care este intabulat pe bunicul. Cum putem intra in posesia terenului ce ne apartine de drept, in vechiul amplasament?. Deasemenea, primarul vrea sa concesioneze acel teren unor persoane, invocand faptul ca al nostru e cel dat in 1963 find trecut de atunci la Registrul agricol, amintind ca figuram impreuna cu alte persoane de atunci pe o lista pe care s-a tinut evidenta terenurilor date la schimb propietarilor. Ce pot face sa-mi primesc terenul bunicului, pe care am acte, si nu cel dat de Primarie in 1963 ?.