avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Activitate ancutzica_ani

Activitate ancutzica_ani

Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Se dau toate subiectele la inceput, pe foi distincte...nu se dicteaza si poti incepe cu ce materie vrei, si cu ce subiect vrei. In 2011 cand am dat si am fost martora la ce am povestit mai sus am picat intr-o sala mica, ca o sala de clasa si parca erau3 supraveghetori din cate imi amintesc, anul urmator am nimerit intr-un amfiteatru si erau mai multi, nu mai tin minte exact. Probabil tipa, trimisese mesaje cu subiectele ca altfel nu imi explic cum a reusit sa le comunice. Daca nu ma credeti consultati lista cu rezultatele din 2011 si veti vedea ca in dreptul ultimei clasate scrie -Frauda.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Buna Lavinia! Stai linistita in ceea ce priveste adeverinta! La mine acum este a treia inscriere la concursul SNG, nu am avut niciodata scris pe adeverinta "Apt pt exercitarea profesiei de grefier" si nu am fost respinsa pt acest motiv nici anul trecut nici acum 2 ani! Pe adeverinta mea scrie "Apt pt Munca, spre a-i servi la inscriere SNG".
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Salutare tuturor celor de pe forum! Ar putea sa imi trimita si mie careva legile actualizate la organizare? adresa mea: birsan.ancadumitrita@yahoo.com Va multumesc.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Daca te referi la posturile de grefieri, cer copie a carnetului de munca pentru cei care au lucrat, pt cei care nu au lucrat si nu lucreaza este necesara o recomandare de la ultima unitate de invatamant absolvita!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Eu am mai incercat la CA Suceava in 2011 si s-a dat grila! Iar de atunci tot am urmarit site-ul CA Suceava si am vazut ca tot grila s-a dat! Oricum succes si spor la invatat! Eu inca mai stau pe ganduri!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Pentru DariaM: Din cate stiu si din ce am mai vazut , la Curtea de Apel Suceava, proba scrisa se da grila la toate cele 3 materii! La alte curti de apel nu am mai participat la vreun concurs, dar am cunoscuti care au dat la Iasi de exemplu, unde se da clasic, si ca sa obtii punctaj maxim trebuie sa scrii cam tot ce e in cod la subiectul respectiv! Nu se pune accent pe altceva decat pe coduri!Uita-te si pe baremele de corectare la curtile de apel unde se da clasic si vei vedea cum se puncteaza! Poti sa scrii si cu cuvintele tale, dar folosind limbajul juridic, bineinteles, insa din experienta mea am vazut ca se prefera reproducerea mot a mot a articolelor! Nu te chinui sa inveti din tratate ci doar citeste pt tine din ele, ca sa intelegi unele lucruri! Sa stii ca la CA Suceava e mai grea proba practica decat cea scrisa! Iti spun din experienta: am mers ft pregatita la unul din concursuri si am picat la proba practica......dezamagire totala! De asta stau acum in dubii daca sa ma inscriu sau nu si intreb pe aici cum mai este aceasta proba, si daca s-a schimbat ceva de cand am dat eu! Cat despre procedura civila, sunt perfect constienta ca se invata de pe noul cod, ma refeream doar la dispozitiile privind judecata!

Pentru Stirbat: Sa stii ca si eu sunt ft dezamagita de modul in care se desfasoara proba practica la Suceava si nu inteleg de ce numai aici e asa iar in alte parti cu totul altfel! Inteleg ca sunt ft multi candidati si vor sa ne departajeze cumva, probabil sa nu aiba mult de corectat, dar nici asta nu e o explicatie plauzibila de vreme ce la scris dau grila! Si ai dreptate in sensul ca ar trebui luata atitudine, asta daca e mai multa lume nemultumita, nu doar cateva persoane!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Aisa4ever, ai dreptate in tot ceea ce spui! Stiu, pentru ca si eu am participat la concursuri direct pe post si am mai si auzit de la alte persoane cum este la alte curti de apel! Numai ca la Suceava iti da de facut toate aceste chestii( un text de aproximativ 120 cuv de genul unei sentinte sau decizii, pe care sa il copiezi in word si sa faci tot ceea ce ai spus tu mai sus: sa scrii ingrosat, cu italic sau subliniat, cu diacritice, sa aliniezi) in doar 6 minute! Nu dau dictare, tabele sau alte chestii, insa timpul dupa cum am mai spus e limitat!
Eu vroiam sa stiu doar daca a participat cineva de pe aici la ultimul concurs organizat de Curtea de Apel Suceava si daca a fost la fel ca atunci cand am dat eu sau a devenit mai greu.
Si as mai avea o intrebare, voi invatati la procedura civila, dispozitiile privind judecata de pe noul cod sau de pe cel vechi? Am inteles ca acestea vor intra in vigoare abia din 2016.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Buna tuturor celor de pe forum! Va urmaresc de ceva vreme,pentru ca am aceleasi preocupari ca si voi(SNG si concursurile pt grefieri direct pe post) insa, pe anul 2013, abia acum m-am hotarat sa va scriu! Am si eu cateva intrebari: se pregateste cineva pentru concursul din mai de la Curtea de Apel Suceava, sau a participat cineva de pe aici la concursul pt. grefier arhivar de acum nu mult timp tot de la CA Suceava? Intreb pt ca ma intereseaza in mod deosebit proba practica. As vrea sa stiu daca se merge pe aceleasi principii: timp limitat, vreo 6 minute din cate imi aduc aminte si un text nu ft usor? Mi se pare doar mie, putin exagerata proba practica la aceasta curte de apel?
Sper ca se va gasi cineva sa imi raspunda! Va urez o zi frumoasa!
Răspuns la discuția Somaj
Va multumesc pt raspuns si pt recomandare!
Discuție Somaj
Buna ziua! Anul acesta am terminat masterul insa, nu am sustinut lucrarea de disertatia si am amanat-o pt. februarie 2013! Intrebarea mea este daca am pierdut dreptul pt somaj sau imi pot depune actele abia dupa ce imi dau disertatia?