avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Activitate serbaan

Activitate serbaan

Se pare că se va clarifica... cei de la CAS BV nu știau că sunt angajat. Nu știu de ce nu știau... Le-am trimis prin poștă adeverință de la locul de muncă și copie după cartea de muncă și sper să mă lase în pace.
Sunt într-o situație asemănătoare: sunt din Brașov dar locuiesc în Cluj de 15 ani (întâi ca student și pe urmă ca angajat). Din 2002 sunt angajat la o instituție de stat din Cluj (Academia de Muzică Gheorghe Dima), și lunar mi s-au reținut din salariu contribuții pentru CAS. Am primit o înștiințare de la CAS BV ieri (cu ocazia asta am constatat că problemele cu CAS BV sunt foarte vechi... de prin 2010), pe adresa mea din buletin (care este încă pe loc. Cristian, jud. Brașov), că sunt dator la CAS Brașov, pentru „venituri din chirii, dividende, dobânzi, dr. prop. intelectuală etc.”. După câte am înțeles eu (muzician și compozitor fiind...) din legea 95/2006, dacă ai un salariu din care se trag aceste contribuții nu mai ai de plătit contribuții și din alte venituri. Am înțeles eu greșit? Are CAS BV altă politică? Am și eu sentimentul că sunt jecmănit. Veniturile mele din drepturi de autor sunt inconstante și mici, dar asta nu contează, oricum: eu am plătit lunar contribuția din salariu, posibil că nu la CAS BV ci la CAS CJ (habar n-am la ce CAS trimite instituția unde lucrez banii), în orice caz, undeva s-a plătit. Au drept cei de la BV să mă pună să plătesc „datorii” sau nu?
Cu multe mulțumiri, Șerban Marcu.