avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1926 soluții astăzi
Forum Activitate CristinaCB

Activitate CristinaCB

Buna ziua,

De curand mi-am cumparat un apartament si la semnarea contractului final am fost surprinsa de faptul ca se semneaza un singur contract care ramane in original la notar, iar proprietarul si vanzarii primesc doar cate un duplicat. Ce se intampla daca:

1. daca notariatul intra in 'faliment' la cine ajunge contractul de vanzare in forma autentica?
2. in absenta contractului, cum mai pot demonstra ca sunt proprietarul apartamentului (exista vreo institutie a statului care are aceasta evidenta)?
3. ce il impiedica pe notar sa vanda apartamenul unei alte persoane?
4. Cum pot revinde apartamentul avand doar Duplicatul?
5. daca vechiul proprietar nu este de acord sa merga la notar sa semneze Declaratia pe Proprie Raspundere pentru primirea banilor pe apartamentul cumparat, exista vreo forma legala prin care , in baza unu document furnizat de banca (de exemplu), sa am un document similar acestei Declaratii(din cate am inteles este nevoie de aceasta declaratie in cazul vanzarii ulterioare a imobilului)

Va multumesc
Masina a fost parcata pe trotuar, la o distanta de 2m de bloc si conform politistului venit sa constate avaria produsa nu era parcata intr-o zona ilegala.

Buna ziua,

Ma numesc Cristina si in urma cu cateva zile bucati din fatada blocului au cazut si au avariat masina mea si a unui vecin. Administratia blocului de unde au cazut bucatile de tencuiala nu recunoaste ca ar fi de competenta lor sa suporte pagubele accidentului. Va rog sa ma ajutati cu un sfat in ceea ce priveste pasii legali pe care trebuie sa ii urmez pentru a-mi recupera paguba.


Multumesc anticipat

Cristina B