avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1855 soluții astăzi
Forum Activitate poeana

Activitate poeana

Discuție Somaj dupa CCC
Buna.Pe 29 iunie ar trebui sa ma prezint la locul de munca deoarece atunci implineste copilasul meu 2 ani si angajatorul mi-a dat deja teribila veste ca nu isi mai permite inca un salariat si ca peste 20 de zile ,incepand de la data de 29.06.2012 , voi intra in somaj.(tin sa mentionez ca am lucrat vreo 5 ani la aceasta firma ,dar pe cartea de munca am trecuti mai putin de 2 ani ) Intrebarile mele catre voi sunt daca asa se procedeaza.....sau nu stiu ......cateva sfaturi legale pt a nu fi in dezavantaj sau a fi pacalita. Va multumesc anticipat !!!!
Răspuns la discuția incredintare minor-noul cod !!!!
Nu ar trebui sa se ia in considerare intampinarea pe care fostul sot a semnat-o ?
Răspuns la discuția incredintare minor-noul cod !!!!
revin la MOTIVE INTEMEIATE......atat eu cat si fostul sotul ne aflam momentan in Italia...el este o persoana ff violenta, in urma cu aproximativ 5 luni un urma unei discutii el mi-a spart septul nazal si in am un certificat medico-legal de 30 zile. In urma acestui incidendent el a facut 10 zile de arest si vreo 2 saptamani de arest domociliar, fiind in continuare acum intr-un fel de arest(are voie sa paraseasca locuinta in jurul orelor 8-20) Tin sa precizez ca toate acestea au avut loc doar in Italia ! Daca as depune la dosar aceste aspecte ne-am putea incadra in art.398 (1) sau art. 397?
Răspuns la discuția incredintare minor-noul cod !!!!
puteti va rog sa-mi explicati va rog, ce anume ar reprezenta MOTIVE INTEMEIATE ? Si de ce nu se ia totusi in considerare si intampinarea pe care fostul sot a semnat-o?
Buna.Hotararea judecatoreasca de la data de 27 octombrie 2011 suna cam asa :exercitarea autoritatii parintesti sa fie realizata de ambii parintii , stabileste domiciliul minorului la reclamanta si o obliga sa suporte cheltuielile curente necesare cresterii , educarii si pregatirii profesionale ale minorului ,si obliga paratul la plata in favoarea minorului a unei pensii de intretinere in cuantum de xx lunar........ Tin sa precizez ca am depus la dosar o intampinare semnata de parat prin care specifica :"sunt de acord cu desfacerea casatoriei....si cu incredintarea catre reclamanta a fiului nostru xxxx in sensul ca aceasta sa se ocupe singura de cresterea copilului ,eu obligandu-ma sa ii platesc lunar o pensie de intretinere de xx" . Hotararea mi se pare ff ambigua si lasa locul la ff multe interpretari. Am facut recurs.. ...Daca fostul sot a semnat respectiva intampinare , nu inteleg de ce nu se tine cont de ea ?Nu ar trebui ca minorul sa-mi fie incredintat doar mie ?(pt a nu mai fi nevoita de a cere semnatura si acordul fostului sot pt orce deplasare in afara granitelor sau orce chestie de acest gen ?) Va multumesc
Sunt nascuta pe 15.09.1957 si am o vechime de 25 ani si 8 luni in campul muncii . De 4 ani sunt pensionata pe caz de boala de gradul 3 si am decizia de pesionare la 60 ani. As dori sa stiu daca pot iesi anticipat la pensie (specific ca as dori da renunt la pensia pe caz de boala) in conditiile respective.....sau daca nu macar o solutie pt rezolvarea problemei.Va multumesc frumos !