avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate mihai0204

Activitate mihai0204

Din art.237 din Legea nr. 31/1990 înțeleg că firma ar fi trebuit radiată din oficiu conform aliniatului 8. Totuși pe site-ul onrc fima apare în ”dizolvare judiciara, cf art.237 din Legea nr. 31/1990” din 27.02.2008.

Motivul pentru care întreb este că recent am primit notificări din partea ANAF că nu am depus declarațiile pe 2010, semn că în evidențele lor firma este încă activă!?


Art.237 din Legea nr. 31/1990:
(8) Daca judecatorul delegat nu a fost sesizat, in conditiile alin. (7), cu nici o cerere de numire a lichidatorului in termen de 3 luni de la expirarea termenului prevazut la alin. (7), persoana juridica se radiaza din oficiu din registrul comertului, prin incheiere a judecatorului delegat, pronuntata la cererea Oficiului National al Registrului Comertului, cu citarea partilor, conform dreptului comun.
Buna ziua,

În 2003 am înființat o societate (la care sunt unic acționar) pe care însă nu am folosit-o și pentru care nu am depus doar o parte din declarațiile și bilanturile la ANA, și nimic la RC.

În 2008 am primit de la Tribunalul București o comunicare prin care îmi era anunțată decizia de dizolvare a societății deoarece nu am depus situațiile financiare anuale la ONRCTB pe anii 2003, 2004, 2005.

Vă rog să îmi spuneți dacă mai este necesară lichidarea societății și în ce constă aceasta.

Mulțumesc.