avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1434 soluții astăzi
Forum Activitate labirint

Activitate labirint

Buna ziua,

Am incheiat un contract de vanzare cu drept de uzufruct pana la decesul acelei persoan. Persoana respectiva a murit si am certificatul de deces.

La administratia financiara mi-au spus ca nu este suficient ca am cointractul si certificatul de deces, si ca ar trebui sa rezolv dpdv juridic situatia.

Ce anume ar trebui sa fac? Cat ar costa rezolvarea acestei problemer de catre un avocat?

Va multumesc anticipat.
Buna ziua, am cateva intrebari despre biletele la ordin:

1. Unde gasesc legea care reglementeaza biletele la ordin si mai ales procedura de investire cu titlu executor?

2. Exista o limita de timp de la primirea refuzului de plata pana cand pot cel tarziu sa incep procedura de investire a biletului la ordin cu titlu executor?

3. Pot demara procedura de investire cu titlu executor al unui bilet la ordin la orice judecatorie? Sau este neaparat nevoie sa demarez aceasta procedura la judecatoria de care apartine compania care a emis biletul?

Va multumesc anticipat.
Va multumesc pentru raspuns.

O singura lamurire as mai vrea:
Acest administrator trebuie mentionat in actul consittutiv?
Sau in actul constitutiv mentionam doar asociatii si ulterior dupa infintare se face un contract de angajare pentru administrator?
Buna ziua,

Doresc sa infintez o companie la care sa fiu asociat impreuna cu o alta persoana, dar nici una dintre noi nu vrem sa fie administrator. Ci vrem sa avem o alta persoana care sa se ocupe de administrare.

Se poate infinta o companie in acest fel?
Se poate mentiona in actul constitutiv aceasta a treia persoana ca administrator?