avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Activitate mickym33

Activitate mickym33

Răspuns la discuția exista lege pentru schizofrenici?
Buna ziua,
Multumesc frumos pentru informatii.Persoana in cauza este cu diagnostic schizofrenie.Nu pot spune insa, care este forma acestei boli.Au venit si cei de la Directia Generala de Asistenta Sociala,dar persoana refuza ajutorul acestora.Probabil ca a ramas doar varianta unei internari nevoluntare a acesteia,hotarare ce poate fi luata de medicul de familie,politie,parchet,etc.ramane de vazut.Multumesc frumos.O zi buna.
Răspuns la discuția exista lege pentru schizofrenici?
Nu ati auzit niciodata de persoane cu tulburari psihice,implicate in situatii limita sau chiar tragice?La persoanele cu astfel de probleme psihice exista pericolul iminent de vatamare pe sine sau pe alte persoane.Nu spun sa fie omorata,ci doar tratata.
Buna ziua,
Am o problema majora.Am cumparat un apartament in care voi locui curand.Ulterior am aflat,ca deasupra locuintei mele traieste o persoana cu dizabilitati mentale.Potrivit atitudinii pe care o adopta,banuiesc ca este partial schizofrenic.Vecinii spun ca nu este agresiv,dar fiind o persoana cu probleme psihice nu se stie niciodata cum poate reactiona in momentele lui de criza lipsite de discernamant.S-a facut o plangere la politie,care pana in prezent nu a ajutat la nimic.Face galagie mare si mai rau este ca lasa gazele aprinse zi si noapte,de se incing peretii de la apartamentele vecinilor.Un alt detaliu este,ca aceasta persoana locuieste singura.Este o persoana nesupravegheata,avand un tata in varsta, care l-a abandonat de aproape un an.Pana acum,nu mi s-au dat mari sperante in privinta acestui caz si totusi nu-mi vine sa cred ca nu exita solutii in vederea solutionarii acestuia.