avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Activitate Cornelia C

Activitate Cornelia C

Sunt anul 2 la master, il termin anul asta. Dupa ce am terminat facultatea m-am inscris imediat la master(deci nu am mai beneficiat pana acum de somaj ca absolvent). Inca din anul 2 de facultate m-am angajat. Am lucrat acolo 3 ani si ceva (deci am prins si primul an de master muncind) pana cand s-au facut disponibilizari si am fost data in somaj. Am beneficiat de somaj 6 luni (pe parcursul celui de al 2-lea an de master). Mi-am cautat de munca dar nu am gasit nimic (atat faculteatea cat si masterul le am facute in domeniul administratiei publice unde posturile sunt blocate). Intrebarea mea este daca dupa ce termin masteru pot sa beneficiez de somaj ca absolvent desi doar ce am terminat somajul din cauza disponibilizarii. Si daca da, v-as mai ruga sa-mi spuneti daca nasc in perioada somajului daca pot sa beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copilului. Sunt casatorita si ne-am hotarat sa facem un copil, si daca as beneficia de acest somaj ca absolvent care am inteles ca e de 6 luni, as naste in perioada somajului. As putea primi indemnizatie pentru cresterea copilului timp de un an sau 2 (imi e neclar inca cat poti sta in concediu de crestere a copilului dupa 1.01.2011)?