avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Activitate 25gaby

Activitate 25gaby

Multumesc mult! :)
Chiar nu stie nimeni...nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat daca e mai bine sa depun in Ro? sau macar cu interpretarea textului?:-/
ETOCU a scris:


Art.118 din Cod fiscal - daca un contribuabil este rezident al unei tari cu care Romania a incheiat o convetie pentru evitarea dublei impuneri cu privire la impozitele pe venit si capital, cota de impozit care se aplica venitului impozabil obtinut de catre acel contribuabil din Romania nu poate depasi cota de impozit prevazuta in conventie, care se aplica acelui venit.
In situatia in care cotele de impozitare din legislatia interna sunt mai favorabile decat cele din conventiile de evitare a dublei impuneri se aplica cotele de impozitare mai favorabile.
NM: In cazul cand legislatia interna prevede in mod expres exceptarea de la impunere, scutirea sau o cota de impozitare mai favorabila, sunt aplicabile prevederile legislatiei interne.
art.118(2) - pentru aplicarea prevederilor conventiei de evitare a dublei impuneri nerezidentul are obligatia de a prezenta platitorului de venit, in momentul realizarii venitului, certificatul de rezidenta fiscala eliberat de catre autoritatea competenta din statul sau de rezidenta.
In momentul prezentarii certificatului de rezidenta fiscala se aplica prevederile conventiei de evitare a dublei impuneri si se face regularizarea impozitului in cadrul termenului legal de prescriptie.
Certificatul de rezidenta fiscala prezentat in cursul anului pentru care se fac platile este valabil si in primele 60 de zile calendaristice din anul urmator, cu exceptia situatiei in care se schimba conditiile de rezidenta.



Multumesc pt raspuns. Daca puteti sa mi confirmati daca am inteles bine.....
Eu inteleg ca textul de mai sus e valabil dc depun taxele in Ro, iar la mine situatia cea mai favorabila ar fi ca IT inseamna impozit zero in Romania...deci as primi inapoi impozitul deja platit din Cehia????
Am inteles corect? sau gresesc? va rog frumos sa mi raspundeti deoarece pt mine formularea de mai sus e mai intortocheata
Se pare ca angajatorul nu are ce fisa fiscala sa mi inmaneze deoarece eu am fost scutita de impozit pe baza legii legate de IT, cei care lucreaza ca programatori , in calculatoare etc.... si nu sunt obligati sa mi elibereze, deoarece nu au ce.
Acum daca depun taxele in Cehia s ar putea sa imi ceara sa platesc impozitul de care am fost scutita in Ro.
Cunoaste cineva daca pot sa depun, sa fac taxele in Romania? Ce se intampla daca depun in Ro si am 5 luni in Ro si 5 luni lucrate in Cehia?
Ce anume ar fi mai avantajos? sa depun pt taxe in Romania sau Cehia pentru aul 2007?
Sau daca ma declar rezidenta de taxe in Ro nu mai trebuie sa depun nimic in Ro?

Va multumesc anticipat!


Conform a ceea ce scrie aici:
[ link extern ]

eu inteleg ca trebuie sa depun declaratie numai daca am venituri diferite de cele acre nu necesita declaratie in Romania. Adica daca primesc salariu in alta tara si nu e obligatorie depunderea de declaratie in Ro daca ai doar venit pe baza de salariu, se considera la fel si pentru un salariu din alata tara. Adica inteleg ca nu ar trebui sa depun nimic in Ro si nici in Cehia?
elis a scris:

Depuneti o cerere in scris la conducerea societatii. Sunt obligati sa va dea o copie de pe fisa fiscala, in vederea depunerii de catre dvs a declaratiei pe venitul global.


Multumesc mult pt raspuns!
elis a scris:

Angajatorul este obligat să păstreze fişele fiscale pe întreaga durată a angajării şi să transmită organului fiscal competent o copie, pentru fiecare an, până în ultima zi a lunii februarie a anului curent, pentru anul fiscal expirat.
O copie de pe fisa fiscala este data angajatului de catre angajator.



Multumesc mult pt raspuns. Deci ei ar trebui sa o aiba, doar ca nu vor sa mi o inmaneze.Exista vreo lege care ii obliga sa mi elibereze vreo copie?
Buna ziua,

Am o problema. Am lucrat in Romania cam 5 luni si apoi tot 5 luni in Cehia. Acum fac taxele in Cehia. Cei care se ocupa de taxe imi cer neaparat o hartie care sa arate ce am platit anul trecut, adica ce anume a platit angajatorul pentru mine (job normal, un singur venit din salariu, cu deducere pt IT). Exista un contract intre Ro si Cehia pt dubla taxare, dar ei spun ca am nevoie de ceva care sa arate cat am platiti si ca am platit.Acum cei de la firma din Ro trag de timp si spun ca nu ar avea ce sa mi de a inapoi ca eu am impozitul zero. Eu am insistat sa mi de a fisa fiscala, care ar dovedi ca am platit si cat am platit. Este vorba de anul 2007.
Acum va intreb, sunt cei din Ro (angajatorul) obligati sa mi de a fisa fiscala? Daca da in cat timp si ce lege spune asta?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Pensie de urmas
Buna. Am si eu o problema asemanatoare. Am primit pensie pana anul trecut cand am terminat facultatea. Acum lucrez dar din octombrie nu am mai adus nici o adeverinta ca as continua studiile. In mod normal se opreste pensia de urmas. Totusi luna asta a venit hartie care ma anunta sa ma duc sa mi ridic pensia. Ce credeti? Acestia au inceput sa incurce datele sau nu mai asteapta adeverinta care dovedeste ca esti in continuare la studii? Nu m am dus sa iau pensia si nu o sa ma duc deoarece nu cred ca are rost. Voi ce sfat imi dati? Ce credeti de situatia asta? Va multumesc!
Răspuns la discuția carte munca administrator?
Eu am citit ""SUBSECTIUNEA I
Sistemul unitar""

Dar din ce am citit , modificarile sunt de genul se schimba..... si apoi alt art in care se specifica pt societatea pe actiuni...... si asa e toate legea. Sorry daca insist, dar n am gasit delimitare la srl sau sa
Răspuns la discuția carte munca administrator?



Cititi mai atent va rog legea 31 din 1990 - privind societatile comerciale (actualizata).

1. Art. 1371 se refera la societatile pe actiuni, unde administratorii nu pot fi si salariati, sau daca sunt deja, li se suspenda de drept CIM pe perioada mandatului (art. 50 lit. i CM).


Unde se mentioneaza ca este vorba de SA si nu de SRL? Eu nu am gasit.