avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Activitate cristinav2011

Activitate cristinav2011

Va multumesc pentru raspuns! Puteti sa-mi spuneti ce demersuri trebuie sa fac , ce suma as putea cere si ce taxe trebuie sa platesc.Nu ma intereseaza banii doamnei, daca as castiga procesul as dona banii unui copil din clasa mea,care a ramas fara mama si are 5 frati.Nu pot suporta cheltuieli prea mari pentru proces.
Buna ziua!
Sunt cadru didactic ,am gradul I(obtinut cu nota 10),sunt inspector metodist si sefa de cerc pedagogic. O colega ,cu mai multa experienta ,dar care s-a evidentiat numai prin diverse certuri cu alti colegi,m-a insultat si calomniat in cancelarie.Nu poate accepta faptul ca eu am fost apreciata si propusa in diverse functii.Este o persoana cu un limbaj agresiv,frustrata si vesnic nemultumita (s-a casatorit de 4 ori in ultimii ani si a avut alte relatii in paralel).Eu sunt mai tanara si nu mi-am permis sa o jignesc .Nu ma intereseaza viata personala a dumneaei si nici nu trebuie sa o comentez.Nu pot accepta insa jignirile aduse(loaza,scursura societatii,impostoare) si nici faptul ca ma discrediteaza in fata parintilor si colegilor.Accept ca are mai multa experienta si daca as avea ce invata de la dansa as face-o cu placere ,caci nu mi-e rusine sa invat,dar nu am ce. Sunt casatorita ,am doi copii cu rezultate foarte bune la invatatura,un sot bun.Chiar sunt mandra de familia mea si de realizarile noastre.Nu ma pot linisti si nu dorm de cateva zile, pentru ca nu e normal ce mi se intampla.Am fost numita scursura societatii .Dumneaei este din localitatea unde se afla scoala, iar eu fac naveta. Eu pot dovedi ,cu acte,ca am avut note bune la concursul de titularizare,la inspectiile pentru grade si nu sunt un cadru didactic slab pregatit asa cum sustine doamna.Noi avem camere in scoala si cred ca sunt inregistrari cu doamna care sta pe hol in timpul orelor si barfeste,in loc sa isi tina orele.Pot deschide o actiune in instanta?
Va multumesc!
Mi-am amintit ca s-a facut o cerere catre banca, in decembrie, pentru inchiderea unui cont pe numele tatalui meu.In acest cont i se vira pensia si avea un card atasat.Deci doamnele de la banca au stiut ca tatal meu a decedat.Dar au considerat,probabil ,ca pot tine locul unui notar .....
Va multumesc pentru raspuns.Imi este clar ce trebuie sa fac.Nu am certificatul de deces al tatalui dar o sa il cer mamei.
Banca a fost anuntata de deces.Doamna directoare de la banca ne-a sugerat sa asteptam scadenta depozitului.Dar asta e ,unii inteleg ca e mai bine sa ocoleasca procedurile legale.Pasivitatea nu este buna aveti dreptate dar a devenit o caracteristica a romanilor. Va doresc numai bine!












Nu am dezbatut succesiunea,deci nu sunt trecuta nicaieri ca mostenitor.Sunt doar singurul copil.Deci functionara de la banca a procedat bine?A trecut un depozit al unei persoane decedate pe numele altei persoane.Este legal?Ca sa nu mai spun moral?
Buna ziua!
Tatal meu a decedat in luna noiembrie.Dansul avea un depozit bancar iar mama era trecuta la clauza.Astazi a fost termenul scadent al contului iar mama m-a anuntat ca trebuie sa merg cu ea la banca sa trecem banii din cont pe numele ei si eu sa fiu trecuta la clauza.Cand am ajuns acasa am fost anuntata ca a fost la banca si a rezolvat sa fie trecut contul pe numele ei fara clauza .
Mama cu ajutorul unei functionare de la banca mi-a luat dreptul de mostenitor.Mentionez ca din luna noiembrie mama mergea in fiecare luna sa ridice dobanda (am stiut acest lucru dar am fost de acord sa foloseasca ea acesti bani)Ce pot face?Inca nu imi revin si nu pot crede ca a putut face acest lucru.Nu ma are decat pe mine.