avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Activitate glitch

Activitate glitch

Adevarat ca oricine poate gresi, insa daca te stii vinovat macar recunoaste-ti greseala si nu face probleme celor care isi fac datoria. Plangerea poti sa ti-o retragi, ai depus-o la parchet sau politie? Din cate stiu eu infractiunea de conducere a unui autoturism pe drumurile publice sub influenta nu este conditionata de faptul ca ti-a fost facut semnal de oprire sau nu. Daca se dovedeste ca ai condus autoturismul, esti vinovat. Cum ai justificat faptul ca te aflai in gara la ora aia si in apropiere se afla autoturismul tau abandonat?
Probabil plangerea a fost pt abuz in serviciu...
Dar dumneata de ce l-ai reclamat, ca si-a facut treaba? Din cauza celor ca tine, inconstienti care se urca la volan sub influenta, se produc accidente in care oameni nevinovati isi pierd viata. Acum banuiesc ca incerci sa te folosesti de legislatie sa gasesti o metoda sa scapi. Din partea mea, iti doresc sa nu mai poti conduce vreodata legal un autoturism pe drumurile publice si poate primesti si o condamnare(macar cu suspendare)
Răspuns la discuția Accident rutier
La fata locului a fost audiat un martor care a declarat ca batranul nu s-a asigurat si ca autoturismul nu circula cu viteza. Soferul nu mai are antecedente penale si, referitor la prejudiciu, nu are pretentii chiar mai mult s-a dus la spital si i-a cumparat batranului o reteta de medicamente de 200 lei. Rudele victimei i-au cerut suma de 1500 lei pentru a nu depune reclamatie impotriva lui, dar el nu are de ce sa platesca suma asta si nici posibilitatea.
Multumesc de raspuns, vroiam sa stiu daca exista vreun scenariu in care soferul sa poata fi gasit vinovat daca ar ajunge in instanta.
Discuție Accident rutier
Buna ziua !
Am un prieten care a fost implicat intr-un accident rutier. A accidentat un batran de aproximativ 80 de ani care a traversat prin loc nepermis si fara sa se asigure. El a condus regulamentar, nu a depasit viteza legala, a franat puternic, a facut manevre de evitare, autoturismul este asigurat si are si verificare tehnica valabila. In urma impactului victima a suferit o lovitura la genunchi si pentru care urmeaza sa intre in operatie, deci nu se stiu zilele de ingrijiri medicale.
Ce se intampla daca batranul decedeaza in urma operatiei?
Este normal ca politia sa nu se deplaseze la spital, nici la 5 zile de la eveniment pentru a audia victima?
Exista vreo posibilitate ca soferul sa fie gasit vinovat in situatia data?
Va multumesc.