avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate simona.rancea

Activitate simona.rancea

Buna ziua!

Situatia mea este urmatoarea:

Parintii mei in anul 1996 s-au decis sa se lase la batranete in grija fratelui meu. In consecinta am semnat o intelegere prin care:
* sora mea renunta la mostenire (ea a primit un apartament in urma decesului unui alt frate)
* fratele meu s-a angajat sa-mi cumpere o garsoniera in maxim 2 ani de semnarea actului pentru a renunta la mostenire
In baza acestei intelegeri scrise facute la notar public s-a facut act de vanzare cumparare a casei parintilor mei cu clauza de intretinere, evident.
De curand a decedat si mama mea. In ultimele 6 luni a locuit la mine intrucat fratele meu a intrat in conflic cu ea ajungandu-se nu doar la certuri ci chiar la agresiune fizica, neputand-o insa demonsttra-o cu certificat medico-legal. In aceste 6 luni eu m-am ocupat de medicamente, doctori si la final si de inmortantare.
Garoniera nu a fost cumparata nici pana in ziua de astazi si acum pe numele parintilor mei nu mai apare niciun bun din *96, casa si pamantul fiind trecute pe numele fratelui meu in baza respectivului contract de v-c.
Intrebarile mele ar fi:
Mai este valabil respectivul contract daca nu s-a respectat intelegerea de la notariat??
Cum poate fi atacat un astfel de act si ce sanse sunt sa fiu recunoscuta si eu ca mostenitor?