avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate chain57

Activitate chain57

Buna ziu
sunt in aceiasi situatie si nu am reusit sa rezolv nimic.Am facut plangere penala .abandon de familie art 305,legi care pana la urma sunt date dar nu se pun in aplicare.
Daca nu are venituri nu are ce faca legea.
Ca sa il inchida mai trebuie sa deschid un proces si tot pe banii mei care nu ii am
Buna ziua
sunt divortat si locuiesc inca in casa fostilor socri din motive ca am investit in acea casa iar acum sunt in proces cu ei .Ei pt evacuare eu pt recuperare investitie sau sa ma lase sa stau pana in 2019 cand expira buletinul.
Sunt multe de spus.cat am fost casatorit cu fica lor am ingrijit-o si pe mama soacrei mele apoi sotia mea a plecat in America iar dupa un an a vrut divort cu un pretext absurd,dar a ramas cu numele meu.Dupa un timp am aflat ca la scurt timp dupa divort s-a casatorit acolo,dar mie imi spune ca nu.in fine....
Acum si eu sunt plecat din tara si in urma mea fosta soacra a spart iala de la casa si a intrat fara voia mea (chiar daca este proprietara)nu are nimic in casa bunuri sau altceva tot ce e acolo sunt lucririle mele.Eu raspund de intretinerea casei.
Intrebarea mea este ce sa fac?Daca trimit o procura surorii mele ca sa mearga sa schimbe din nou iala,sia sa ia lucrurile din casa se poate>?Pt ca a fost la politie si agentul nu i-a luat plangerea asupra fostei soacre ca nu avea imputernicire.Eu in tara am avocat dar nu l-am imputernicit si pt administrarea casei.
In tinp ce eram in tara fosta soacra avea cheie de la casa si a intrat si mi-a luat aurul din casa apoi am schimbat iala.Ce pot face in aceasta situatie?
Răspuns la discuția PROBLEME
plangere penala ca mi-a taiat curentul?
Discuție PROBLEME
Buna ziua
locuiesc in casa socrilor mei si dupa divortul de sotia mea,ea fiind in America.Eu am mutatie in acea garsoniera pana in anul 2019,cu acordul fostilor socri si am investit in acea casa tot de la ferestre pana la cel mai mic detaliu.Acum soacra mea a deschis actiune in tribunal pt evacuare.Mentionez ca sunt cu cheltuielile la zi insa acum mi-a taiat curentul electric ,a reziliat contractul.Avea voie sa faca asa ceva cat timp sunt in proces cu ea?eu am inteles ca atata timp cat sunt in proces ea nu are voie sa intre in casa ,eu fiind responsabil de tot pana la hotararea judecatoreasca.Si inca ceva...poate sa-mi sparga iala si sa intre sa-mi i-a din casa in lipsa mea?Eu i-am cerut bani pe investitie sau respecta contracrul pana in 2019probleme
Buna ziua
am divortat de sotia mea in 2009 si locuiam impreuna in garsoniera soacrei mele.Inainte de divort sotia mea a plecat in America si eu am ramas in tara.si acum locuiesc in acea garsoniera unde am investit enorm si numai eu am mutatie la aceasta adresa cu acordul fostei soacre pana in 2019.Acum sunt in proces cu fosta soacra care imi cere sa parasesc garsoniera .Pana la terminarea procesului eu o sa plec din tara pe termen de 6 luni,am schimbat iala,pt ca nu are voie sa intre in casa chiar daca e proprietar,eu fiind cel care raspund de ea pana la terminarea procesului si cel care am domiciliul aici.Intrebarea mea este...cum sa fac sa ma asigur ca in acest timp nu imi sparge usa si nu intra in casa in lipsa mea lucrurile mele sunt in casa si toata investitia mea.trebuie sa merg la politie sa dau o declaratie in acest sens?...multumesc
Discuție cine sunt ei
cine este provident si daca ai un imprumut la ei cu rate neachitate cum te pot obliga sa le achiti banii?