avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1725 soluții astăzi
Forum Activitate dr.puiu

Activitate dr.puiu

Si eu ma numar printre cei care se considere "furati" de catre stat cu acest impozit,
masina mea are 4993 cmc si taxa este pe masura 7240 lei!
Masina are 21 ani ,o am de 11 ani si nu vreau sa renunt la ea,am platit deja impozitul pe acest an ...(nu se pune problema ca nu-mi permit ,dar ma simt nedreptatit )
Si mie mi-a trecut prin cap sa caut dreptate in instanta ,dar eu as pune problema altfel- statul imi cere un impozit aberant pt. ca am o "masina de lux " dar eu stau la sat si drumul pe care trec sa ajung la drumul principal e de pamant ....
daca statul cere un impozit de lux atunci sa ofere un drum pe masura,
deci facand o analogie daca cer cuiva niste bani pt. un serviciu si nu ofer acest serviciu - se numeste inselaciune .
Statul nu ma inseala pe mine cerind niste bani pt. si oferindu-mi un drum de ra***t ?
scuzati expresia.
In alta ordine de idei ,masina este decapotabila,nu o folosesc decat 4 luni pe an ,in rest sta in garaj,am vrut sa o radiez provizoriu (in sfarsit legea permite acest lucru) si dupa logica bunului simt am crezutt ca nu voi plati impozit atata timp cat masina este radiata,(nici unde in Europa nu platesti impozit pe o masina radiata,sa nu mai vorbim de facilitatile din Germania ...pt.o masina decapotabila unde platesti impozit si asigurare pe cate luni vrei...) la finante in Timisoara raspunsul a fost ca nu se poate !!! Numai daca aduci hartie ca ai predat masina la fier vechi,degeaba am explicat ca radierea este temporara ,am vorbit singur..