avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Activitate danm123

Activitate danm123

Buna ziua,
Am un PFA cu sediul profesional in Bucuresti iar adresa din buletin este din alt judet. Domicilul fiscal al PFA este in Bucuresti (am depus forma 050).
Am depus declaratia 220 la AFP Bucuresti si mi s-a acceptat. Dupa un timp cand am intrebat de decizia de impunere (260) mi s-a spus ca 220 a fost acceptata din greseala pentru ca adresa contribuabilului nu era din Bucuresti, sectorul 2 (am folosit adresa din Buletin).
Am primit informatii care se bat cap in cap de la biroul de asistenta contribuabili: o doamna mi-a spus ca trebuie sa depun 220 la AFP unde am domiciliul si ei vor trebui sa elibereze 260 pe norma de venit din Bucuresti. Cand am contactat AFP de la domiciliu nici n-au vrut sa auda si m-au trimis inapoi la Bucuresti. Alta doamna de alt birou de asistenta din Bucuresti mi-a spus ca trebuie sa am viza de flotant sau o modificare la contractul de locatiune facut pt PFA care sa spuna ca si locuiesc acolo. Mentionez ca sediul PFA este un birou inchiriat de la o firma care evident nu doreste complicatii...
Dupa multe drumuri si discutii se pare ca nimeni nu stie cum se procedeaza exact.
Intrebarea mea este:
cine are dreptate si daca este intr-adevar neaparata nevoie sa am viza de flotant ca sa obtin decizia de impunere de la Bucuresti?
Buna ziua,
Am un imprumut nevoi personale de la banca A cu ipoteca pe un teren. Recent am hotarat sa refinantez cu alta banca (B).
Banca A nu vrea sa elibereze actele decat daca un evaluator agreat de banca evalueaza terenul (pe care au ipoteca) si cladirea construita acum pe el.
Mi se pare ilogic ca ei sa ceara acest lucru din moment ce o sa-si primeasca toti banii dati cu imprumut in momentul in care iau imprumutul de refinantare de la banca B.
Aveti idee ce este in capul lor? L-am intrebat pe directorul bancii A si a dat din umeri - a zis ca asa i s-a spus sa procedeze si ca nu are nici cea mai vaga idee de ce trebuie sa procedeze in acest fel.
Multumesc,
Daniel