avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate predutadriana

Activitate predutadriana

Răspuns la discuția agresare-pedepsire vinovati
am primit rezultatul de la medicul legist si in certificatul medico-legal scrie 9-10 zile de recuperare.puteti acum sa imi spuneti care poate fi verdictul judecatorului cu aproximatie?va multumesc
Răspuns la discuția agresare-pedepsire vinovati
predutadriana a scris:

multumesc pentru sfaturi dar va rog mai lamuri-ti-ma intr-un aspect.poate scapa agresorul doar cu dosar penal fara a fi pedepsit in vreun fel?dar in cazul in care nu se obtine o declaratie favorabila de la martori?e posibil sa cheltuiesc niste bani prin actionarea in judecata si sa nu am nici un raspuns favorabil?

Buna ziua,sotul meu a fost agresat in timpul zilei de catre indivizi in fata blocului in care locuim.Nu a reusit sa recunoasca decat pe unul dintre ei iar martori au fost doua vecine care nu vor insa sa spuna despre cine era vorba.In urma acestora sotul meu a fost internat in spital pe o perioada de o saptamana.As vrea sa aflu de la dvs daca se poate in vreun fel obtine marturia celor doua femei daca am un martor care le-a vazut pe ele si pe primul agresor sau daca e de ajuns ca am un martor pentru a incepe un proces penal si care sunt posibilele consecinte pe care le poate avea de urmat agresorul?poate el scapa nepedepsit daca nu isi recunoaste fapta?va multumesc
lucrez cu carte de munca din septembrie 2007 dar doi ani am avut concediu pt cresterea copilului.m-am intors la munca in 23 martie si se cauta motive din partea sefilor dar nu a firmei pentru a renunta la serviciile mele.din cate stiu eu nu au dreptul sa ma dea afara o perioada de sase luni de la intoarcerea din concediu.as vrea daca se poate sa ma informati daca se poate renunta la serviciile mele fara a fi vorba de somaj sau demisia mea.cu respect,va multumesc