avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate alissab

Activitate alissab

Buna ziua ! In iunie 2007 am luat un credit ipotecar in franci elvetieni pe 35 ani,ipotecand apartamentul pe care l-am cumparat.Am luat 65450 CHF, avand primele 3 luni perioada de gratie ,dupa care am platit 411 CHF rata lunara. Din iunie 2008 ratele la banca s-au facut 475 CHF, iar francul elvetian cand am luat noi creditul era 1.91 ron (in 2007) acum este 3.14 ron. Adica rata noastra in 2007 plateam aprox 900 ron acum la ora actuala platim aproape 1600 ron.Am inteles a crescut moneda #-o
Ne-am dus la banca am facut mai multe sesizari cerand sa ni se scada rata pentru ca nu mai avem posibilitatea sa o platim .Plus ca nu am fost de acord cu ordonanta 50 prin care am facut o cerere in scris.De fiecare data banca ne trimitea tot felul de povesti iar la sesizarea in scris pentru ordonanta 50 ni s-a spus ca chiar daca suntem de acord , chiar daca nu suntem ordonanta intra in vigoare oricum ...:O. Nu mai spun ca suma pe care o datoram bancii la ora actuala este de 66.000 Chf. Adica noi timp de 4 ani de zile am platit doar dobanda si comisioane ! Iar in apartament noi am investit aproape 12.000 euro luati din alta banca pe termen de 10 ani.
Intrebarile mele sunt : pot da banca in judecata pentru neluarea in seama a dezacordul nostru privind impunerea orodonantei 50 ?
Daca ajung in situatia sa nu mai pot plati ratele ce se intampla cu apartamentul?
Daca renunt la apartament acum imi pot recupera banii pe care i-am platit bancii pana acum?
Precizez ca noi am dat pe apartament 53.000 euro, am dat avans 25% adica 14.500 euro,iar restul i-am luat din banca in franci elvetieni.La ora actuala apartamentul pe piata nu ajunge mai mult de 45.000 euro cu toate imbunatatirile aduse de catre noi.
Multumesc mult si astept raspunsul dumneavoastra.