avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate bad1205

Activitate bad1205

ITM Constanta. E drept ca poate sunt subiectiv si nu toti inspectorii sunt la fel.

Multumesc frumos pentru sfaturi. Sper sa o lamuresc si pe contabila.
Logic asa ma gandeam si eu. Ilogic cei de la ITM mi-au dat raspunsul tipic ''nu se poate'' dupa vechiul cod al muncii si sa astept prevederile noului cod.
Deci tocmai cei de la ITM incurajeaza munca la negru prin neclariatea si proasta interpretare a codului muncii. Angajatorul crezand ca nu se poate, nu mai incheie contract de munca si intra in ilegaliatate.
Multumesc pentru raspuns si astept si alte pareri. Sunt bine intentionat si m-am saturat de pontaje mincinoase realizate doar pe placul celor de la ITM. Acesta este si scopul problemei
Buna ziua!
Am apelat la forumul dumneavoastra deoarece de la contabila si de la inspectorii ITM nu am putut primi un raspuns plauzibil decat "nu se poate" dar nu si "de ce".
Spre exemplu: am 1 angajat cu contract de munca 2 ore pe zi 5 zile pe saptamana, inegal. Deci total 10 ore pe saptamana.
As dori o solutie ca acel angajat sa lucreze 1 zi cu 1 zi, adica, Marti (4 ore), Joi (4 ore) si Sambata(2 ore). Total sptamanal 10 ore. Sunt de acord daca depaseste cele 10 ore sa platesc ore suplimentare. Acest program ii va permite angajatului sa munceasca si in alta parte in tura libera. Mentionez ca este vorba de un salon de infrumusetare.
Intrebare: 1.Trebuie modificat contractul de munca sau trebuie schimbat regulamentul intern?
2. Este aceasta solutie legala?

In concluzie inspectorii ITM mi-au spus ca nu se poate si ca angajatii trebuie sa munceasca 5 zile pe saptamana minim 2 ore si maxim 8 ore pe zi. Nicidecum 4 sau 3 zile. Ceea ce mi se pare aberant.
Eu gandesc ca daca acel angajat trebuie sa lucreze 10 ore pe saptamana ca in contract poate avea si libertatea sa lucreze 5 ore intr-o zi si 5 in alta zi a acelei sapatamani.
Daca gresesc va rog sa ma corectati.
Multumesc anticipat!