avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate sara85

Activitate sara85

Răspuns la discuția salarii compensatorii
Va multumesc pt raspuns! Citisem acest articol 76 dar...nu eram sigura,nu stiu daca intelegeti la ce ma refer... Cand intampini atatea dificultati in relatia cu angajatorul,cum s-a intamplat in cazul meu (acte pt somaj gresite de cateva ori,drumuri peste drumuri,senzatia ca iti elibereaza actele din mila etc) ajungi, la un moment dat, sa crezi ca...NU MAI AI DREPTURI... Din pacate,asta e realitatea cu care ne confruntam...Cred ca am fost putin :offtopic: :oops:
Exista vreun termen in care pot face cererea catre angajator sau sesizarea catre ITM? Presupun ca trebuie sa cer nr de inregistrare angajatorului,nu-i asa?
Buna ziua,
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine,daca se poate,in urmatoarea problema:
-am lucrat intr-un magazin, in functia de vanzatoare, in perioada 02.07.2010-05.04.2011 (aceasta e data de incetare a CIM). Nu am mai lucrat din data de 15 februarie,dar mi s-au dat actele foarte tarziu.
-cod caen 4711_Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun ;
-am depus dosarul de somaj in data de 11.04.2011
-ultimul stat de plata semnat de mine a fost pe luna februarie (cu toate ca ultimii bani pe care i-am primit de la firma respectiva au fost pe ianuarie)
-nu mi s-a dat sa semnez nici o fisa de lichidare,de banii pe concediu nici macar nu s-a adus vorba...ce sa mai...datele problemei sunt cam aceleasi ca in cazul mai tuturor firmelor acestea micute care isi concediaza ABUZIV personalul,care nu au semnat contr. colect. la nivel de unitate...
Si acum,MAREA intrebare:
-am dreptul la salarii compensatorii? Am citit pe net in Codul Muncii,am citit in CCMN,am citit ceva si in contr. colect. pt ramura comert...nu stiu ce sa zic...
-daca am dreptul la sal. comp. cum trebuie sa procedez?
Va multumesc!