avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Activitate delia71

Activitate delia71

Răspuns la discuția contract prenuptial
Multumesc pentru sfaturi. Cu banii obtinuti de pe imobilul din Cluj vrem sa construim o casa pe langa Bucuresti. Banii sunt ai mei, munca este a lui...Ideea e ca, act notarial se va face doar pe teren...
Am o problema mai delicata...va rog sa-mi dati un sfat.
Nu cred ca e corect spus ''contract prenuptial'' pentru ca nu intentionez sa ma casatoresc...dar, ma rog...
Sa explic cum stau lucrurile...Am fost casatorita, sunt divortata, in momentul de fata am o relatie de concubinaj...avem si un copil impreuna, dar nu intentionam sa ne casatorim. Eu m-am mutat impreuna cu iubitul meu in Bucuresti, el fiind de aici si mi-am lasat apartamentul gol in Cluj. La acest moment, intentionez sa vand apartamentul din Cluj si sa ne luam ceva in Bucuresti...pentru ca vom ramane aici. Apartamentul din Cluj este doar al meu, obtinut in urma partajului cu fostul sot. Acum, as fi vrut ca ce cumparam in Bucuresti sa fie pe numele meu ca sa-mi ''protejez'' bunurile dar se pare ca iubitul meu nu a fost incantat de aceasta idee.

Intrebarea e: in cazul in care vom cumpara ceva pe numele amandurora, exista vreun act notarial care sa sa aiba valoare in instanta si care sa demonstreze ca acei bani au fost ''numai ai mei''?

Stiu ca ceea ce spun demonteaza mitul dragostei si al increderii reciproce dar din pacate asta e lumea in care traim :(

Astept un sfat. Multumesc