avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... contract prenuptial
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

contract prenuptial

Am o problema mai delicata...va rog sa-mi dati un sfat.
Nu cred ca e corect spus ''contract prenuptial'' pentru ca nu intentionez sa ma casatoresc...dar, ma rog...
Sa explic cum stau lucrurile...Am fost casatorita, sunt divortata, in momentul de fata am o relatie de concubinaj...avem si un copil impreuna, dar nu intentionam sa ne casatorim. Eu m-am mutat impreuna cu iubitul meu in Bucuresti, el fiind de aici si mi-am lasat apartamentul gol in Cluj. La acest moment, intentionez sa vand apartamentul din Cluj si sa ne luam ceva in Bucuresti...pentru ca vom ramane aici. Apartamentul din Cluj este doar al meu, obtinut in urma partajului cu fostul sot. Acum, as fi vrut ca ce cumparam in Bucuresti sa fie pe numele meu ca sa-mi ''protejez'' bunurile dar se pare ca iubitul meu nu a fost incantat de aceasta idee.

Intrebarea e: in cazul in care vom cumpara ceva pe numele amandurora, exista vreun act notarial care sa sa aiba valoare in instanta si care sa demonstreze ca acei bani au fost ''numai ai mei''?

Stiu ca ceea ce spun demonteaza mitul dragostei si al increderii reciproce dar din pacate asta e lumea in care traim :(

Astept un sfat. Multumesc
Puteti cumpara acum apartamentul si fiind necasatorita este bun propriu si nu se va partaja la un divort.
Daca ve-ti cumpara acum, impreuna, un imobil ,nefiind casatoriti va preciza notarul in contract sursa banilor si dv trebuie sa-i virati dintr-un cont personal si sa pastrati dovada.
Daca va casatoriti si ve-ti cumpara un imobil dupa casatorie procedati la fel , achitati partea dv dintr-un cont bancar si pastrati dovada.
daca nu aveati incredere in el..trebuia sa cumparati dumneavoastra in bucuresti si sa ii spuneti ca ati vrut sa ii faceti o surpriza asa nici nu se supara si era si pe numele dumneavoastra:), ..pai mai este o problema...daca nu va casatoriti...sub ce forma cumparati apartamentul din bucuresti...el pune ceva bani la cumparare?...ca altfel...mi se pare ca...va cam amagiti...
in primul rand...daca nu va casatoriti...ceea ce ve-ti scrie in contract va fi folosit in instanta, asa ca in contractul de vanzare cumparare veti stabili cat a contribuit fiecare copartasi la cumpararea apartamentului si care este cotitatea fiecaruia
Da cand faceti actul de cumparare a imobilului notarul sa specifice clar "provenienta sumei platita este a lui X si nu face obiectul vreunui partaj bunuri comune cu Y ". Asa sa existe o clauza in contract ca altfel apartamentul ce il veti cumpara va fi bun comun partajabil cu IUBITUL D-voastra, la un moment de neintelegere. Succes si atentie mare ce faceti.
Sau puteti incheiea tot la BNP un contract de separare de bunuri. Ce este acest contract. Toate bunurile si veniturile care sunt si vor fi pe numele D-voastra sunt numai ale d-voastra, deasemeni toate bunurile cumparate de viitorul sot (iubitul), sunt ale lui strict personale.Iar bunurile cumparate pe numele amandurora sunt bunuri comune partajabile in caz de divort..:O
cel mai indicat ar fi ca acel imobil pe care doresti sa il vinzi , si cu bani de pe el sa cumperi alt imobil, ca sa nu ai nici un fel de probleme, trebuie sa il treci doar pe numele tau. Concubinul nu ar trebui sa fie suparat(asta daca nu urmarestealtceva) deoarce amandoi va folositi de imobil. Faptul ca e cumparat de tine, din banii tai proprii nu ar trebui sa deranjeze. mare atentie sa nu fii PACALITA. Pentru a incheia un astfel de act, trebuie sa mergi obligatoriu la notarul public. Mare atentie sa nu fii PACALITA
eu cred ca daca imobilul din bucuresti poate fi cumparat doar cu banii obtinuti de pe imobilul din cj. partenerul nu ar trebui sa emita pretentii sa fie trecut in contract, altfel mie mi se pare lipsa de demnitate din partea lui...dincolo de partea legala. nu am putea vorbi nici cum de echitate

Alte discuții în legătură

Copii mei pot ramane fara casa?! suzy&anghel suzy&anghel Din'97 am stat in concubinaj timp de 8 ani locuind la parintii lui,in acest timp am facut doua fetite si am cumparat un teren pentru casa fiind doar el ... (vezi toată discuția)
Partajul in cazul concubinajului axile axile Buna ziua, Locuiesc in concubinaj cu concubina mea din 2001,In 2004 eu personal am cumparat un apartament din fonduri proprii, ca urmare a vanzarii unui ... (vezi toată discuția)
Ce drepturi are un concubin laly laly hristos a inviat. as avea si eu nevoie de un raspuns. am un apartament cumparat impreuna cu o alta persoana. am locuit impreuna 7 ani in urma cu ceva timp a ... (vezi toată discuția)