avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Activitate ioana90

Activitate ioana90

Buna, eu sunt casatorita in Romania si de 2 ani traiesc in Italia, fiind despartita de sotul meu. Avem o fetita de 4 ani impreuna caruia am trimis mereu bani si pachete, vorbim la telefon, etc. Acum doua zile am vorbit cu sotul meu si mi-a zis ca noi doi suntem divortati din octombrie, anul trecut, ca el a divortat in lipsa mea si fara ca eu sa stiu sau sa semnez ceva. Mi-a spus ca tribunalul a decis ca eu trebuie sa platesc pensie alimentara si ca copilul ramane cu el. as dori sa stiu daca e posibil ca o persoana sa divorteze in lipsa celeilalte si fara ca acesteia sa i se aduca la cunostinta ca a fost intentat procesul de divort. :help:
Buna ziua, numele meu este Ioana, am 21 ani, sunt casatorita si am o fetita de 4 ani. De 2 ani traiesc in Italia si as vrea sa divortez de sotul meu pentru ca este o persoana foarte violenta, m-a lovit de foarte multe ori, dupa ce am nascut fetita el a avut o aventura/relatie cu o colega de servici, etc...
Am hotarat de comun acord ca eu sa vin in Italia sa lucrez pentru ca el nu gasea de lucru...sau mai bine zis pentru ca nimeni nu-i dadea de lucru dat ca avea mereu somn si se punea sa doarma in timpul programului de lucru. Aveam un imprumut in banca impreuna, un copil mic care avea nevoie de foarte multe lucruri, nici un venit...iar el nu vroia sa mearga sa lucreza in strainatate. asa ca am decis impreuna ca voi merge eu. Am venit in Italia, lucrand ca barman-ospatar iar dupa 1 luna ma ameninta ca daca nu ma intorc in Romania el imi face probleme pentru ca era gelos si spunea ca eu am ceva cu patronul localului in varsta de 84 ani. am inceput sa ne certam in fiecare zi mai tare si mai urat, ma ameninta zicand cama calca in picioare cand ma intorc acasa....iar eu am decis sa ma despart de el. nu am vorbit pentru o perioada de timp pentru ca el nu putea accepta acest lucru, continua sa ma ameninte...dar dupa i-a trecut pentru ca ii trimeteam bani pentru fetita... doar ca el nu era multumit ca ii trimeteam 200 euro in fiecare luna, cerea de fiecare data mai mult...asa ca am decis sa nu ii mai trimit bani ci sa-i trimit pachete cu lucruri pentru fetita pentru ca el banii ii folosea ca sa mearga in discoteca, cu alte femei, cu prostituate...eu nu am abandonat fetita, mi-as dori foarte mult sa pot divorta si sa o pot aduce in Italia cu mine pentru ca aici mi-am facut o familie frumoasa, cu valori si principii, plina de respect, am un copil de 2 luni cu o persoana foarte buna, ma respecta, nu e violent, nu ma maltrateaza, toata familia lui imi vrea bine mie si fetitelor mele. as dori sa stiu daca divortand mi se poate incredinta copilul in aceste conditii. multumesc.