avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1122 soluții astăzi
Forum Activitate clementine

Activitate clementine

Multumesc pentru raspuns. Pretul de achizitie a fost 1000 euro, insa valoarea cainelui adult si cu palmaresul respectiv este undeva pe la 6000-7000 euro. Ce sanse am la suma respectiva si intrebarea este daca in instanta ar trebui solicitat mai mult pentru ca am inteles ca de regula se acorda sume mult mai mici decat cele solicitate. Pe langa valoarea materiala a cainelui se pune si problema valorii sentimentale pentru ca era parte din familie. Se pot cere si daune morale?
Multumesc!
Buna ziua,
Acum cateva luni cineva din familie traversa strada regulamentar si a fost lovit de o masina. Cainele de rasa aflat in lesa a fost ucis in urma accidentului. Soferul are polita RCA. Cainele era un caine de rasa perfomant, cu pedigree, importat dintr-o alta tara europeana cand era pui cu pretul de 1000 euro, arbitrat in tara si peste hotare si cu rezultate in expozitii. Ce sanse am de a recupera dauna de la asigurator in cadrul procesului penal ce va incepe in curand? Am documente justificative, incepand cu momentul achizitiei, acte de origine, documente arbitraje si medicale.
Multumesc!