avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Activitate margareta52

Activitate margareta52

Răspuns la discuția Informatii pensie de urmas
E handicap din nastere, adica de pe la 2 ani, cand a facut prima criza. Are certificat de handicap. Adica, la un moment dat, trebuia sa renunte la ajutorul de handicap ca sa primesca cei 25% din pensia sotului (cand nu exista acest cumul) , dar, nu era rentabila si a ramas cu ajutorul.
Buna seara,

Am o nelamurire, mi-a decedat sotul anul acum 3 ani jumatate, el fiind pensionat, fost cadru in armata. Fiica. fiind la facultate in anul 2, i-a luat pensia de urmas. Acum fiica, incepe un al doilea master, si doream sa stiu, daca, avand un baiat, de 35 de ani, cu handicap grav, gradul 1, suferind epilepsie, poate primi 25% din pensie, pe langa fiica. Mentionez, ca el primeste indemnizatie(deoarece acum bolnavii cu handicap, primesc pe numele lor indemnizatia ce odata era cuvenita insotitorilor in valoare de 460ron),plus ajutor de handicap(290ron). Am intelesca acum seface cumul pensie plus alte venituri. E doar pentru cei care lucreaza, sau se inadreaza si fiul meu? Sunt foarte scumpe tratamentele, internarile si un ban in plus pe merit, vine bine oricui, mai ales in vremurile astea.

Va multumesc si va doresc o seara placuta!