avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2020 soluții astăzi
Forum Activitate Vetran

Activitate Vetran

Buna ziua,

Am infiintat o firma cu obiect princpial de activitate CAEN 4773 ( Comert cu amanuntul al produselor farmaceutice, in magazine specializate (produse veterinare)), si cu CAEN-uri secundare, printre altele, si 4776 (comert cu amanuntul al florilor, plantelor si semintelor, comert cu animale de companie si al hranei pentru acestea).

Intrebarea mea este daca pot infiinta acest pet shop (mentionez ca nu intentionez sa vand animale) pe aceasta firma, sau trebuie sa schimb CAEN-ul principal din 4773 in 4776 (chiar daca am la caen-uri secundare si 4776) ?

Am vrut initial sa deschid un punct farmaceutic, de aceea am ales 4773.

Va multumesc pentru orice informatii imi puteti oferi.

O zi buna !

Buna ziua,

Tocmai am infiintat doua firme, X si Y. Pe X vreau sa inregistrez un cabinet veterinar, iar pe Y un punct farmaceutic (sau petshop). Ambele imi doresc sa aiba punctul de lucru intr-un apartament de trei camere pe care inca nu l-am inchiriat.

Aici apar si intrebarile mele:
1. Se poate ca doua firme sa aiba punctele de lucru intr-un apartament ?
2 .Si daca da, atunci cum ma sfatuiti sa inchei contractul de inchiriere ?
3. E de ajuns sa fac un singur contract pe una din firme, sau trebuie sa fac doua contracte separate, (ex pentru Camera 1 sa inchiriez firmei Y, iar camerele 2 si 3 plus anexe firmei X) ?
4. Pentru doua firme care functioneaza in acelasi apartament, am nevoie sa obtin de doua ori acordul vecinilor ?
5. Acordul vecinilor cu perete comun apartamentului, trebuie sa fie notarial neaparat (asa am mai auzit voci, dar nu am reusit sa gasesc textul de lege care specifica acest lucru) ?
6. Daca in acest apartament a functionat pana de curand un salon de frumuseste, trebuie sa ii mai schib utilitatea din spatiu de locuit in ..altceva ?

Va multumesc pentru orice informatii imi puteti acorda, si astept cu nerabdare un raspuns. Daca aveti intrebari as fi bucuros sa va pot raspunde.

O zi buna tuturor !

P.S. imi cer scuze daca nu am ales categoria corecta a forumului.