avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate sbumbuc

Activitate sbumbuc

Acum aproximativ un an am avut un accident. Executând o manevra de dat cu spatele am lovit o doamnă care a trecut prin loc nepermis. Am primit dovada pana la primirea NUP. Am prelungit dovada de 4 sau 5 ori asteptând NUP-ul. Neavând nevoie sa conduc nu am prelungit dovada timp de o lună, după aceea am avut masina la service, iar apoi am uitat sa o prelungesc. Mi s-a intocmit dosar penal sub acest aspect. Între timp am cerut urgentarea primului dosar (cel cu accidentul). A început sa lucreze acest dosar... doamna a cerut expertiza (pana atunci raportul medical era 32 zile de ingrijiri). A venit expertiza in defavoarea mea, astfel intocmindu-se un al doilea dosar penal.
Întrebarea mea este ce pot sa fac. Eu sunt fara drept de conducere de 7 luni. Am facut o cerere la care am anexat un document din partea angajatorului meu, prin care sunt informat ca daca nu imi rezolv problema permisului reziliem contractul. Acest lucru s- a intamplat, astfel ca acum sunt disperat. De 7 luni viata mea s-a dat peste cap. Am doua fete, nu pot sa le duc la scoala si grădiniță, eu nu pot sa îmi desfasor activitatea lucrativă in condiții optime etc.
Mulțumesc