avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Activitate magda voicu

Activitate magda voicu

In ziua de 30 aprilie firma a achizitionat un autoturism din Germania in valoare de 12 500 euro dar l-a platit in doua transe.Firma este microintreprindere, platitoare de TVA, este inscrisa in ROI si depune trimestrial declaratiile.As dori sa stiu ce declaratii trebuie depuse de catre firma la ANAF si cand ar trebui depuse?
Si ce documente ar avea nevoie pentru a vinde autoturismul in Romania dupa o anumita perioada, dar inscris deja in Romania? Multumesc.
Am nevoie ca balanta din dec.2010 care a iesit pe pierdere sa fie totusi acceptata de banca la data semnarii prelungirii liniei de credit.Ma gandesc cum sa procedez mai bine pentru ca pierderea din 2010 sa poata fi acoperita,care totusi nu a fost prea brutala, tinand cont ca cheltuielile au iesit totusi mai mari din cauza amortizarilor contabile, care sunt destul de mari si a impozitului forfetar, altfel situatia ar fi fost cam egala venituri si cheltuieli.Dar cu banca nu te poti juca, as dori daca se poate sa primesc un raspuns cam ce as putea face inainte de a inchide anul 2010 pentru ca balanta totusi sa arate cat de cat bine in fata bancii.Cum pot acoperi aceasta pierdere din contul 1068 unde am la 31 dec.2010, un sold creditor de 832.494 iar in contul 121 am sold debitor in valoare de 121.072:(