Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... acoperirea pierderii anului curent din rezervele ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

acoperirea pierderii anului curent din rezervele constituite

Am nevoie ca balanta din dec.2010 care a iesit pe pierdere sa fie totusi acceptata de banca la data semnarii prelungirii liniei de credit.Ma gandesc cum sa procedez mai bine pentru ca pierderea din 2010 sa poata fi acoperita,care totusi nu a fost prea brutala, tinand cont ca cheltuielile au iesit totusi mai mari din cauza amortizarilor contabile, care sunt destul de mari si a impozitului forfetar, altfel situatia ar fi fost cam egala venituri si cheltuieli.Dar cu banca nu te poti juca, as dori daca se poate sa primesc un raspuns cam ce as putea face inainte de a inchide anul 2010 pentru ca balanta totusi sa arate cat de cat bine in fata bancii.Cum pot acoperi aceasta pierdere din contul 1068 unde am la 31 dec.2010, un sold creditor de 832.494 iar in contul 121 am sold debitor in valoare de 121.072:(
Nu puteti acoperi pierderea din acel cont. Trebuie sa urmariti ca fondurile proprii sa nu scada sub 1/2 din capitalul social, caz in care trebuie convocata Adunarea Generala.
Faptul ca pierderea provine in mare parte din amortizari ar insemna ca stati mai bine (sau mai putin rau) la cash-flow - fluxul de numerar; prezentati si aceasta situatie bancii, care e interesata mai degraba de echilibrul financiar decat de rezultatul economic.

Succes!