Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cash flow
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cash flow

Buna ziua! Ma puteti lamuri cu calculul simulativ cash flow? In felul urmator am inteles acest calcul si nu stiu daca este corect: Fac cash flow pentru lunile august si septembrie. Completez tabelul cu valorile incasarilor si platilor lunii respective, iar la sfarsit disponibilul numerar curent trebuie sa corespunda cu disponibilul numerar ( casa, banca) din balanta de verificare a lunii curente. E corect interpretat?

va multumesc pt.ajutor
Maria
Sunt doua metode pentru determinarea cash-flow-ului: metoda directa, la care cred ca faceti referire si care vizeaza elementele monetare in miscarea lor si metoda indirecta (profit/pierdere, amortizari, provizioane,etc) , mai greoaie, dar mai folosita in situatiile financiare, printre altele pentru a reduce pe cat posibil transparenta...

Egalitatea bilantiera trebuie respectata in oricare metoda:

Sold initial + intrari - iesiri = Sold final

Bineinteles ca trebuie sa picati pe soldul disponibilitatilor banesti din balanta de verificare sau bilant :)
Va multumesc pt. ajutor.