Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general jurnal de banca in valuta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

jurnal de banca in valuta

Ma confrunt cu urmatoarea problema:

La finele anului 2008 am figurat in jurnalul de banca in valuta cu sold final in valuta 85 Euro,iar soldul final in lei
a fost de (-4240lei).
Am reglat diferenta astfel: am lasat sold final in lei ptr.cei 85 de euro 240de lei,restul 4200 lei i-am trecut pe ct.765 .
As dori sa stiu daca am procedat corect,daca nu exista si alta solutie?
Aceasta suma mi-a marit suma veniturilor ptr.care mi s-a marit plafonul de impozitare.
da, e corect ...
atit timp cit lucrati cu valuta , si cursul e fluctuant , n-aveti ce face .
Bine ca a fost in plus, adica venit , inseamna ca ati avut bani ( valuta ) in avans incasta fata de prestarea efectiva ... ca daca era cost , era mai rau, zic ...
la 31 dec.2008 avem:
85euro*3.9852=338,74lei
5124=765 4578,74 lei

Daca ati evaluat corect toate conturile in valuta cu siguranta ati avut si dif.nefavorabile de curs.
(pentru ca anul trecut euro a avut fluctuatii interesante de curs, de la 3.5971 pe 03 ian.2008 la 3.9852 la 31 dec.08).

Da, este neplacut daca v-a "aruncat" intr-o alta grila de impozitare.

""OMFP 1752/2005:
59. - ( 1) a fiecare dată a bilanţului:
a) Elementele monetare exprimate în valută (disponibilităţi şi alte elemente asimilate, cum sunt acreditivele şi depozitele bancare, creanţe şi datorii în valută) trebuie evaluate şi raportate utilizând cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României şi valabil la data încheierii exerciţiului financiar. Diferenţele de curs valutar, favorabile sau nefavorabile, între cursul de la data înregistrării creanţelor sau datoriilor în valută sau cursul la care au fost raportate în situaţiile financiare anterioare şi cursul de schimb de la data încheierii exerciţiului financiar, se înregistrează, la venituri sau cheltuieli financiare, după caz. """
dA,AVETI DREPTATE!NU STIU DE UNDE AM SCOS CIFRELE ALEA!
Era seara tirziu si poate de aceea?
Suma totala era 4540 cu 340 si 4200!multumesc pt.atentie si prompitudine!!!!
Am avut intr-adevar si sume di dif.nefavorabile,pe 665.

Daca mi-ati putea da .... un sfat mai neortodox...ar fi si mai bine!
De ex.regularizarea nu putea sa fie facuta si pe 01.01.2009,si sa o trec pe 2009?(nu stiu...intreb si eu!)...sau nu stiu....alta metoda.!
M-am gindit ca cineva cu experienta ,poate gaseste si o alta rezolvare,...ptr.ca a trebuit sa platesc 717lei l-a impozit,desi pe trII nu am avut profit,iar pe total semestru am iesit chiar cu pierdere!

Multumesc mult ptr.ajutor!
"AVETI DREPTATE!NU STIU DE UNDE AM SCOS CIFRELE ALEA!'

culmea e ca mie mi s-au parut corecte :happy:
... in fine , mecanismul asta e ...

am nevoie de o balanta analitica la dec.2008, transmisa pe mail-ul personal