Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general transfer valuta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

transfer valuta

am transferat din contul de lei o suma in contul de valuta, cu alte cuvinte am cumparat valuta din contul de lei si am transferat-o in contul de valuta. cursul de schimb la cumparare a fost de 4,39 ron iar cursul bnr 4.3295. cumpararea o fac la cursul bancii si inregistrez 581=5121 iar transferul in contul de euro 5124=581. problema e la ce curs inregistrez transferul in 5124? la cursul cu care i-am cumparat sau la cursul bnr? daca inregistrez la cursul bnr atunci raman cu sold pe 581 iar vanzarea sau cumpararea de valuta nu genereaza in contabilitate diferente de curs valutar. va rog sa-mi spune-ti cum e bine
multumesc
Se face tranferul prin contul 581 la cursul BNR si se inregistreaza:
665 = 5121 cu diferenta defavorabila sau
5121 = 765 cu diferenta favorabila.
cand cumparati valuta, utilizati un curs de licitatie, de 4,39 in speta dvs.Acelasi curs il utilizati pt operatiunea din banca in valuta, dar automat ,softul de contabilitate( sau dvs), va efectua si reevaluarea soldului in valuta la cursul BNR din ziua respectiva.
@soficu cristina cred ca mai mult ati incurcat, desi e corect ce spuneti.

Deci, se fac inregistrarile:
5124 = 581 cu 4,3295
581 = 5121 cu 4,3295
665 = 5121 cu 0,0605
Iulian Manea a scris:

@soficu cristina cred ca mai mult ati incurcat, desi e corect ce spuneti.

Deci, se fac inregistrarile:
5124 = 581 cu 4,3295
581 = 5121 cu 4,3295
665 = 5121 cu 0,0605

Va contrazic:
5124=581 cu 4.39
581=5124 cu 4.39
Plata furnizorului la curs bnr. Soldul ct 5124 de la sf lunii se evalueaza la cursul din ultima zi.

Sursa Ordin 3055:
"173. - (1) Operațiunile privind încasările și plățile în valută se înregistrează în contabilitate la cursul de schimb valutar, comunicat de Banca Națională a României, de la data efectuării operațiunii.
(2) Operațiunile de vânzare-cumpărare de valută, inclusiv cele derulate în cadrul contractelor cu decontare la termen, se înregistrează în contabilitate la cursul utilizat de banca comercială la care se efectuează licitația cu valută, fără ca acestea să genereze în contabilitate diferențe de curs valutar.
174. - La finele fiecărei luni, disponibilitățile în valută și alte valori de trezorerie, cum sunt titluri de stat în valută, acreditive și depozite în valută se evaluează la cursul de schimb al pieței valutare, comunicat de Banca Națională a României din ultima zi bancară a lunii în cauză. Diferențele de curs înregistrate se recunosc în contabilitate la venituri sau cheltuieli din diferențe de curs valutar, după caz."