avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate Partizan08

Activitate Partizan08

Adrian.Tudor a scris:

Conform ultimelor precizari ale CSA asiguratorul are la dispozitie 90 de zile pt cercetari proprii cu privire la accident. Va puteti adresa CSA cu o plangere in care sa aratati ce vi se intampla si apoi cu o chemare la conciliere a asiguratorului in care sa-i precizati ca ii veti actiona in instanta si ii veti obliga si la plkata cheltuielilor de judecata si penalizari pt intarziere.

In regula, dar acest termen este valabil si pentru casco?
Va multumes mult pt raspunsuri. Voi merge la ei sa cer contractul complet, daca nu este prevazuta in contract aceasta procedura, voi formula o plangere la CSA.
Dosarul este deschis pe casco, nu are legatura cu RCA si nu este un alt autoturism implicat. Politia a venit la locul accidentului dar nu a incheiat PV si m-a trimis sa imi rezolv problema la asigurator.
Contractul pe care l-am primit la incheierea politei este de doar cateva pagini si nu prevede nimic legat de aceasta procedura de cercetare. Este stipulat insa faptul ca termenul de despagubire este de 15 zile de la depunerea ultimului document solicitat de asigurator.
In instiintarea primita este mentionat "conform prevederilor legale", insemnand ca exista reglementari privind asigurarea casco.
As dori sa aflu care sunt aceste prevederi si daca este mentionat ceva despre aceasta procedura de cercetare a asiguratorului.

Va multumesc.
Buna ziua, am un dosar casco deschis la o societate de asigurari. Dupa ce am depus toate documentele solicitate, inclusiv devizul de la service am primit o instiintare cum ca dosarul a fost sistat de la plata pe motivul ca se fac cercetari suplimentare cu privire la circumstantele in care s-a intamplat accidentul, in conformitate cu prevederile legale.
Pe instiintare nu este trecut un termen de finalizare a cercetarilor si nici motivul pentru care se fac aceste cercetari.
Mi se pare un abuz din partea lor si as dori sa stiu ce masuri pot lua pentru a rezolva aceasta problema. Exista un termen maxim stipulat in legislatie cu privire la aceasta procedura?
Va multumesc.