avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate Alin Ionescu

Activitate Alin Ionescu

Răspuns la discuția Salarii compensatorii- URGENT!
Nu m-au concediat, am avut insa niste neintelegeri care au dus la concluzia bilaterala ca nu se mai poate continua colaborarea. Am discutat cu seful meu si am decis impreuna cu el sa ne despartim prin acordul partilor. El mi-a spus ca pentru aceasta trebuie instiintat HR-ul, iar acest lucru se face printr-o cerere/mentiune scrisa din partea mea in care sa stipulez si salariile compensatorii, urmand ca decizia sa fie luata de HR (nu, angajatorul nu a semnat nimic). Atat eu cat si angajatorul dorim sa incetam colaborarea.

Am inteles ca nu am cum sa-l fortez. Juridic, ce se intampla insa daca eu spun ca nu mai vreau sa plec? Nu am semnat nici o demisie, am facut o cerere de incetare a raporturilor contractuale in care mi-am pus solicitarea salariilor.
Răspuns la discuția Salarii compensatorii- URGENT!
Asadar, nu pot sa ii am cu nimic la mana pentru ca depinde doar de ei daca vor sa imi dea sau nu. In acest caz, ce variante am? Daca de ex nu vreau sa mai plec pentru ca nu mi-au respectat conditia impusa de mine privind salariile compensatorii? Ce se poate intampla sau care ar fi procedurile?
Buna ziua,

as dori sa imi spuneti care este regula salariilor compensatorii. Ca sa fiu mai clar in ceea ce doresc sa stiu, o sa dau cateva aspecte ale situatiei: in urma discutiilor cu angajatorul, am decis impreuna cu reprezentantii firmei incetarea raporturilor de munca prin acordul partilor, a trebuit sa completez eu aceasta cerere in care am specificat ca doresc sa mi se dea 3 salarii compensatorii, deoarece nu am acum un job, iar gasirea unuia potrivit cu experienta si cunostintele mele nu va fi facila.

Acum cateva zile mi-au trimis raspuns de la resurse umane ca nu imi pot acorda acesti bani, motivul fiind (clasic) criza economica.

In aceste conditii, ce pot eu sa fac, ce alternative am?

Mentionez ca sunt angajat aici de 3 ani de zile.

Multumesc!