avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai270

Activitate Mihai270

Buna ziua,

O cunostinta a fost acuzat de pedofilie. Tatal copilului molestat a facut plangere penala, dar nu a adus nicio dovada, decat spusele copilului. Copilul nu a fost prezentat unui medic legist. Acuzatul spune ca nu a intretinut raporturi sexuale si cum poate tatal copilului sa dovedeasca, ca el are dreptate. Tatal copilului spune ca are 3 martori toti copii minori. Ei pot depune marturie? Procesul a ajuns la al 3-lea termen, "victima" prezentandu-se doar la primul termen. Asta denota un total dezinteres pentru ei. De ce pedeapsa este pasiv inculpatul, si sunt suficiente dovezile aduse de victima? Precizez ca inculpatul nu are antecedente penale.

Va multumesc
In perioada octombrie 2010 ianuarie 2011 am lucrat la o patiserie. Am dus actele necesare semnarii contractului de munca, dar tot amanau semnarea acestuia. Pe 8 ianuarie am decis sa plec de la locul de munca fara a-mi da demisia, doar mi-am anuntat sefii. De atunci pana in prezent nu am lucrat. Cand sa ma duc sa ma angajez saptamana trecuta aflu ca eu sunt angajat la patiserie din 12 decembrie 2010 pana in prezent, desi precizez ca nu am semnat niciun contract de munca. Ce e de facut?
Am fost la Inspectoratul Teritorial de Munca si am depus o cerere si urmeaza sa fie verificata firma. Am procedat corect?
Va multumesc!!!