avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate danico83

Activitate danico83

buna ziua,

Eu si prietena mea suntem impreuna de doi ani,ea are un copil de doi ani jumate cu un barbat care nu a recunoscut copilul de la nastere.As dori sa stiu daca pot sa ii infiez copilul inainte de casatorie sau daca ar fi mai bine dupa casatorie si care ar fi mai exact procedura de infiere.,


va multumesc.
Buna ziua,

Problema mea este urmatoarea, eu si prietena mea suntem impreuna de aproape doi ani, ea are un copil de doi ani jumate.Deocamdata nu avem posibilitatea sa ne casatorim,eu lucrez in strainatate si ea inca sta cu mama ei,dar de fiecare data cand suntem impreuna suntem ca si o familie si am dori probabil anul viitor sa ne casatorim. Tatal biologic al copilului nu a vrut sa recunoasca copilul nici o clipa,iar prietena mea nu a avut nici o pretentie de la el,nici pensie alimentara nimic,pur si simplu nu a vrut sa mai aibe nici o legatura cu el. Totul a fost bine pana cand am aflat ca e casatorit si actuala lui sotie e infertila,deci nu poate sa aiba copii. In situatia asta am auzit de la niste cunostinte comune ca ar vrea sa ii ia copilul prietenei mele. Intrebarea mea este daca legal poate sa faca ceva,dupa doi ani jumate de la nasterea copilului. Si as mai vrea sa stiu daca legal pot sa trec copilul pe numele meu, nefiind casatoriti , actualmente find pe numele mamei iar la tata este trecut liniuta in certificatul de nastere.Poate asa tatal biologic va avea mai putine sanse de reusita.

va multumesc.