avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate CAMRA

Activitate CAMRA

Buna ziua, Acum ceva vreme am cumparat un teren, masurat cu topometrist, documentatia privind masuratorile avea stampila Oficiului de cadastru.Am mai cumparat ulterior si parcela din spate si mandrii de superbul nostru teren am purces la ingradirea lui insa surpriza, aducand un nou topometrist nu bateau masuratorile.
L-am pus pe noul topometrist sa intaruseze tot terenul (el ne-a spus ca intre timp s-au schimbat instrumentele de masuratoare si ca aceste noi sun cele mai exacte) i-am dat banisorii pe care ni i-a cerut insa cum nu bateau masuratorile lui cu cele ale fostului topometrist cei de la oficiu de cadastru au refuzat sa ii admita documentatia in ideea de a se pune de acord topometristii intre ei.
Dupa cativa bani dati primul topometrist a recunoscut masuratorile celuilalt si asa a iesit noua documentatie de la cadasatru.
Bineinteles discutii cu vecinii ca si ei au documente de la Oficiul de Cadastru cu masuratorile primului topometrist, le-am explicat ca acesta a recunoscut masuratorile celuilalt topometrist insa cand i-am cerut declaratia de recunoastere a masuratorilor sale a recunoscut ca nu a dat nici una .
Atunci cum e posibil de la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara sa iasa 2 masuratori ale aceluiasi teren care se bat cap in cap, cu viza lor.
Daca cumpara un al treilea om care vine cu topometristul si implicit masuratoarea lui?
Cum putem rezolva aceasta situatie astfel incat sa ai siguranta masuratorilor facute ?
Buna ziua, Ma numesc Cami si sunt mama unui baiat de 16 ani.Acum 2 ani a fost selectat de un club de fotbal (in cadrul caruia isi continua si studiile de liceu, deci facea si scoala si isi urma si pasiunea pt. fotbal). I-am dat o procura notariala sa semneze un contract (identificat prin nr. si data) cu scoala. De curand am aflat ca de fapt doar copilul semnase acel contract (nu au vrut sa imi dea contractul iar acum cand am intrat in posesia lui am vazut ca nu este semnat decat de copilul meu deci presedintele acelui club sau cine reprezenta clubul nu semnase ) si mai mult nu au inregistrat contractul la federatie asa cum am inteles ca era normal.
Vazand lucrurile astea si altele (incepuse sa se poarte urat cu copii ii obligau sa piarda meciuri iar ei sunt copii si nu vor sa piarda asa ca au cam intrat in conflict cu conducerea clubului) am decis sa il aduc inapoi langa mine.
Insa surpriza ei vor sa ii faca un transfer de doi ani si pe urma sa revina la ei si sa il vanda probabil la un alt club.
Pot face lucrul asta in conditiile in care ei nu au incheiat un contrct valabil cu noi si mai mult nu l-au inregistrat la federatie cum am inteles ca era normal.
Ce solutie ar fi in cazul asta
Va multumesc