avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate Vio68

Activitate Vio68

Răspuns la discuția Plangere contraventionala
si daca la rutiera apare suspendat nu pot sa il las asa pana imi expira perioda de suspendare?ca as vrea sa il las acum in caz ca pierd procesul sa am deja pedeapsa executata
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
certificatul de grefa nu tine loc insa in cel mai rau caz pot primi o amenda ca nu am actele sau trebuia inregistrat si atunci sa fie o problema mai 'penala'?
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
Art. 105. - (1) Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei si, dupa caz, a actului prin care s-a
dispus una dintre sanctiunile contraventionale complementare prevazute la art. 88 alin. (1) se poate depune plangere, In termen de 15 zile de la comunicare, la sediul unitatii de politie din care face parte agentul constatator.
(2) Plangerea suspenda executarea amenzilor si a sanctiunilor contraventionale complementare, de la data Inregistrarii acesteia la unitatea de politie din care face parte agentul constatator.


nu vad unde scrie ca e neaparat sa il ridic de la politie.ideea e ca nu pot ajunge sa il ridic
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
am luat certificatul de grefa intrebarea mea e daca pot conduce fara sa il ridic de la politie?permisul:D
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
doar certificatul de grefa
in urma suspendarii permisului pentru alcool 0,1 pe 90 zile am depus o contestatie.intrebarea mea ar fi pot conduce daca nu ridic permisul de la politie?dupa lege se cam contrazic 2 chestii cea de suspendare a contraventiei cand depui contestatie si cea de inregistrare la politie a plangerii pt a recupera permisul pe perioada procesului