Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala

in urma suspendarii permisului pentru alcool 0,1 pe 90 zile am depus o contestatie.intrebarea mea ar fi pot conduce daca nu ridic permisul de la politie?dupa lege se cam contrazic 2 chestii cea de suspendare a contraventiei cand depui contestatie si cea de inregistrare la politie a plangerii pt a recupera permisul pe perioada procesului
Cand ati depus contestatie nu ati primit o dovada cu care sa puteti circula?
doar certificatul de grefa
Daca ati depus plangere la instanta, mergeti si luati un certificat de grefa, iar cu acesta din urma mergeti la politie si va ridicati permisul. La finalizarea procesului, in functie de rezultat, il pastrati sau il aduceti la politie (ma refer la permis :D)
florentza, utilizator
am luat certificatul de grefa intrebarea mea e daca pot conduce fara sa il ridic de la politie?permisul:D
Vio68, utilizator
Categoric nu.