avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate andu9

Activitate andu9

Răspuns la discuția disperat imi vreu copilul
sunt in aceeasi situatie disperata dar nu asa de exagerata totusi.
te sfatuiesc sa contactezi un avocat sau asociatia T.A.T,A. (teoretic, ar trebui sa fie cei mai in masura sa te directioneze)
legal, ai dreptul de vizita dar, daca greselile la care faci referire sunt grave (bataie, molestare, dezinteres, bautura ....) mai bine las-o balta - poate este mai bine pt copil; in caz contrar, urmeaza sfaturile cu avocatul ...
Buna ziua,
Va rog, pentru un sfat in domeniu: am trait cu o fata in concubinaj timp de 6 ani, timp in care a nascut un copil, acesta fiind recunoscut de mine (are numele meu) iar implicarea mea materiala a fost de 100% din partea mea atat in prenatal cat si postnatal. Mentionez ca mama copilului nu a fost angajata neavand alte venituri iar parintii acesteia sunt pensionari cu venituri modice. O scurta perioada am locuit impreuna toti trei dar ne-am dat seama ca avem nevoie de un ajutor si mama copilului impreuna cu copilul s-au mutat la parintii acesteia. Din pacate nu ne-am inteles ca sa pot face pasul casniciei, lucru care a dus la proces intentat de mama copilului pentru custodie si pensie alimentara. Bineinteles ca a castigat. Din pacate, nu am cerut program de vizita deoarece imi era teama ca nu cumva sa-mi vad copilul la un anumit program (pana de curand, mi-am vazut copilul in fiecare zi cu acordul mamei)
Problema este ca mama copilului s-a maritat in alta tara (UK) luand si copilul (acum 2 ani, am trecut copilul pe pasaportul mamei in ideea de a pleca in BG..)
Ce pot sa fac in aceasta situatie??!
Care sunt drepturile mele, exista vreo posibilitate de a-mi vedea copilul crescand?
Multumesc