avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate SunSetter

Activitate SunSetter

Daca geamul de la baie e pus la inaltimea de 2 m si casa are 4m inaltime am voie sa fac un zid pe proprietatea mea de 2.5m?

Scuze daca intreabarea e stupida, dar cunostintele mele in domeniu sunt minime.

Multumesc

liamic43 a scris:

Asa este cum a spus Arel dar, daca acea fereastra de la baie este doar pt.lumina, deci nu are marimea unei ferestre normale ci serveste pt.lumina si aerisire, vecinul are dreptul sa faca acea fereastra.-este dreptul lui de proprietar de a avea lumina si aerisire.Nu are voie sa faca ferestre care au deschiderea spre d-voastra si sunt de vedere-este o diferenta.Chiar in instanta, il va pune sa faca ferestre mate, daca se ajunge acolo.
Cat despre zidul care il lipseste de vizibilitate, la fel-nu puteti face asa ceva, prin Regulamentul de urbanism, care arata inaltimea cladirilor unele fata de celalalte.-insorirea cladirilor.
Multumesc foarte mult pentru raspunsurile date.
Buna ziua,
Problema mea e urmatoarea : vecinul din fata casei face cateva modificari imobilului si vrea sa puna si un geam la baie, geam care da fix in curtea casei mele. Eu sunt certat cu acest vecin si as vrea sa stiu daca pot face ceva sa-l impiedic sa puna geamul acolo sau ce rezolvare legala pot aborda.
De exemplu, am voie sa construiesc langa hotar, pe spatiul meu, un perete inalt prin care sa-i obturez vizibilitatea?

Multumesc anticipat,
Ionut