Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema geam la spatele casei vecinului prin care se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema geam la spatele casei vecinului prin care se uita in curtea mea

Buna ziua,
Problema mea e urmatoarea : vecinul din fata casei face cateva modificari imobilului si vrea sa puna si un geam la baie, geam care da fix in curtea casei mele. Eu sunt certat cu acest vecin si as vrea sa stiu daca pot face ceva sa-l impiedic sa puna geamul acolo sau ce rezolvare legala pot aborda.
De exemplu, am voie sa construiesc langa hotar, pe spatiul meu, un perete inalt prin care sa-i obturez vizibilitatea?

Multumesc anticipat,
Ionut
Pentru modificari aduse imobilului, mai ales practicarea de goluri(ferestre) este necesara autorizatie de constructie. Interesati-va la primarie daca detine asa ceva. Mai mult ca sigur ca nu....
Daca nu are autorizatie, sesizati in scris disciplina in constructii din cadrul primariei si Inspectoratul teritorial in constructii. In acest caz se va alege si cu amenda si cu astuparea geamului.
Problema vederii spre proprietatea unui vecin este reglementata astfel de Codul civil in vigoare:

Secţiunea III Despre vederea în proprietatea vecinului
Art. 611
Unul din vecini nu poate face, fără consimţământul celuilalt, nici într-un chip, fereastră sau deschidere într-un zid comun.
Art. 612
Nimeni nu poate avea vedere sau ferestre spre vedere, nici balcoane sau alte asemenea asupra proprietăţii îngrădite sau neîngrădite a vecinului său, de nu va fi o distanţă de 19 decimetri între zidul pe care se deschid aceste vederi şi proprietatea vecină. Art. 613
Nimeni nu poate avea vederi pieziş pe proprietatea vecinului de nu va fi o distanţă de şase decimetri.
Art. 614
Distanţa de care este vorba în cele două articole precedente se socoteşte de la faţa zidului, pe care s-a deschis vederea, şi, de vor fi balcoane sau alte asemenea, de la linia lor cea dinafară, până la linia de despărţire a celor două proprietăţi.

Cat priveste construirea zidului inalt, e bine sa cunoasteti si urmatoarele prevederi ale Codului civil:

Art. 590
......... orice zid care serveşte de despărţire între clădiri sau între curte şi grădină, şi între ograde la ţară, se socoteşte comun, dacă nu există titlu sau semn care ar proba contrariul.

Art. 591
Este semn de necomunitate când culmea zidului este dreaptă şi perpendiculară despre peretele de o parte, iar despre cealaltă parte înfăţişează un plan înclinat; în acest caz, zidul se presupune că aparţine exclusiv proprietarului despre care există planul înclinat.
Asa este cum a spus Arel dar, daca acea fereastra de la baie este doar pt.lumina, deci nu are marimea unei ferestre normale ci serveste pt.lumina si aerisire, vecinul are dreptul sa faca acea fereastra.-este dreptul lui de proprietar de a avea lumina si aerisire.Nu are voie sa faca ferestre care au deschiderea spre d-voastra si sunt de vedere-este o diferenta.Chiar in instanta, il va pune sa faca ferestre mate, daca se ajunge acolo.
Cat despre zidul care il lipseste de vizibilitate, la fel-nu puteti face asa ceva, prin Regulamentul de urbanism, care arata inaltimea cladirilor unele fata de celalalte.-insorirea cladirilor.
Multumesc foarte mult pentru raspunsurile date.
Daca geamul de la baie e pus la inaltimea de 2 m si casa are 4m inaltime am voie sa fac un zid pe proprietatea mea de 2.5m?

Scuze daca intreabarea e stupida, dar cunostintele mele in domeniu sunt minime.

Multumesc

liamic43 a scris:

Asa este cum a spus Arel dar, daca acea fereastra de la baie este doar pt.lumina, deci nu are marimea unei ferestre normale ci serveste pt.lumina si aerisire, vecinul are dreptul sa faca acea fereastra.-este dreptul lui de proprietar de a avea lumina si aerisire.Nu are voie sa faca ferestre care au deschiderea spre d-voastra si sunt de vedere-este o diferenta.Chiar in instanta, il va pune sa faca ferestre mate, daca se ajunge acolo.
Cat despre zidul care il lipseste de vizibilitate, la fel-nu puteti face asa ceva, prin Regulamentul de urbanism, care arata inaltimea cladirilor unele fata de celalalte.-insorirea cladirilor.