Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu vecinul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu vecinul

Buna ziua.
Vă rog dacă puteţi să mă lămuriţi într-o problemă :(.
Stau la casa si a aparut urmatoarea problema:
unul dintre peretii casei se afla la 0,5 m de limita de proprietate cu vecinul.
Pe acest perete se află geamul unei camere şi geamul de la cămară (50 x 50 cm). Aceste geamuri le-am făcut acum 20 de ani cu acordul verbal al vecinului de la acea dată.
Vecinul de la acea dată a vîndut casa altcuiva, iar acesta a revînut-o vecinului actual acum 14 ani.
Azi am scos prin acest perete şi coşul de la hota din bucătărie pe care l-am îndreptat în sus..
Acum a venit vecinul cu pretenţia să astupăm geamurile, să anulăm coşul la hotă şi să darîm şi coşul de evacuare a gazelor arse din acoperiş.
Trebuie sa menţionez că acest vecin a cumpărat casa acum 14 ani, deci a văzut cum sînt geamurile cînd s-a mutat.
Credeţi că vecinul are dreptate?
Va multumesc.
Incep prin a va cita articolele din Codul civil ce privesc servitutea de vedere ca sa va faceti si dvs idee:

"Despre vederea în proprietatea vecinului
Art. 611. Unul din vecini nu poate face, fãrã consimtãmântul celuilalt, nici într-un chip, fereastrã sau deschidere într-un zid comun.
Art. 612. Nimeni nu poate avea vedere sau ferestre spre vedere, nici balcoane sau alte asemenea asupra proprietãtii îngrãdite sau neîngrãdite a vecinului sãu, de nu va fi o distantã de 19 decimetri între zidul pe care se deschid aceste vederi si proprietatea vecinã.
Art. 613. Nimeni nu poate avea vederi piezis pe proprietatea vecinului de nu va fi o distantã de sase decimetri.
Art. 614. Distanta de care este vorba în cele douã articole precedente se socoteste de la fata zidului, pe care s-a deschis vederea, si, de vor fi balcoane sau alte asemenea, de la linia lor cea dinafarã, pânã la linia de despãrtire a celor douã proprietãti."

Din ce spuneti dvs., vecinul nu prea are dreptate.
Referitor la cos, daca el e indreptate in sus si nu ii vine fumul direct in nas, nu prea vad cum vreo instanta v-ar obliga sa mutati cosul.

Înţeleg că nu aveam dreptul să-mi fac acele geamuri, dar dacă am avut acordul vecinului de atunci nu sînt în regulă?
Am citit în legea 50/1991 privitoare la construcţii ceva despre prescrierea unor nerespectări ale proiectului de construcţie după 2 ani.
Nefiind jurist nu am înţeles prea bine despre ce e vorba. Nu cumva pot beneficia de această prevedere a legii în problema mea?
Vă mulţumesc pt. răspuns:).
Prescrierea de care vorbeste legea 50/1991 se refera la imposibilitatea sanctionarii dvs dupa termen.

Eu am spus ca vecinul nu prea are dreptate:)
Oricum, instanta va fi cea careva hotari...
Codul civil (articolele scrise de ne_nicku mai sus) fac vorbire despre "ferestre spre vedere". Dar pot sa am, chiar la distanta mai mica, ferestre "de lumina". Altfel spus, daca vecinul chiar trece la fapte (nu doar latra) atunci, puteti face ca fereasta sa nu se mai deschida si sa inlocuiti geamul cu un geam mat (de genul celor de la usa de baie)...si nu mai aveti fereastra de vedere...

Incep prin a va cita articolele din Codul civil ce privesc servitutea de vedere ca sa va faceti si dvs idee:

"Despre vederea în proprietatea vecinului
Art. 611. Unul din vecini nu poate face, fãrã consimtãmântul celuilalt, nici într-un chip, fereastrã sau deschidere într-un zid comun.
Art. 612. Nimeni nu poate avea vedere sau ferestre spre vedere, nici balcoane sau alte asemenea asupra proprietãtii îngrãdite sau neîngrãdite a vecinului sãu, de nu va fi o distantã de 19 decimetri între zidul pe care se deschid aceste vederi si proprietatea vecinã.
Art. 613. Nimeni nu poate avea vederi piezis pe proprietatea vecinului de nu va fi o distantã de sase decimetri.
Art. 614. Distanta de care este vorba în cele douã articole precedente se socoteste de la fata zidului, pe care s-a deschis vederea, si, de vor fi balcoane sau alte asemenea, de la linia lor cea dinafarã, pânã la linia de despãrtire a celor douã proprietãti."

Din ce spuneti dvs., vecinul nu prea are dreptate.
Referitor la cos, daca el e indreptate in sus si nu ii vine fumul direct in nas, nu prea vad cum vreo instanta v-ar obliga sa mutati cosul.

Din ce spune omu' si cu art. scrise aici, vecinul cam are dreptate. Un zid de caramizi din sticla sau cum a spus colega mai sus ar rezolva problema.
Servitutea de vedere este un drept real si se obtine prin act autentic (de la vecinul actual sau de la cel initial) sau prin uzucapiunea de 30 de ani. Se intabuleaza etc., totul ca la dr. de proprietate. Dv. nu aveti de 30 de ani fereastra acolo inteleg, deci asta e!
Nu ajungeti in justitie, incercati sa va intelegeti!