avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate adina22adynutza

Activitate adina22adynutza

din nefericire bunicul a decedat de cativa ani....dar tatal meu poate sa conteste in instanta incheierea acelui contract si sa-si ceara partea lui prin partaj chiar daca in acest moment singurul proprietar al acelui apartament ete mama mea....deoarece exista martori din acea vreme care stiu ca acel apartament l-au cumparat impreuna inainte de divort cu aproape 1 an!
ei au incheiat in prima faza doar un proces verbal care l-a semnat si tatal meu unde sa mentionat cca s-a achitat o anumita suma de bani iar restul se vor achita dupa ce prorietara de atunci aduce dovezi cum ca nu sunt datorii la acel apartament.dar cand s-a dat ulrima suma de bani tatal meu nu a mai fost prezent deoarece era internat in spital....iar contracul propriu-zis s-a facut p numele tatalui ei si nu pe al lor.fiind contactata de catre tatal meu ,fosta proprietara a refuzat sa-i dea procesul verbal care a fost incheiat in prezenta lui!X-(
nu neaparat ca s-a refacut deoarece ei cand au cumparat apartamentul ei au facut doar un proces verbal....pe care mama mea l-a anulat in momentul in care tatal meu a mers in spital si au refacut un contract nou dar pe numele tatalui ei, cum ca el i-ar fi cumparat apartamentul si nu l-ar fi cumparat impreuna inainte de divort!:hm:
Buna,
As vrea sa ma ajutati cu o nelamurire.Parintii mei au achizitionat un apartament in timpul casatoriei, dar nu dupa mult timp de la achizitionare au divortat dar nu au facut partajul.inainte de divort tatal meu s-a internat in spital timp de 4 luni timp in care mama mea a refacut contractul de vanzare cumparare cum k l-ar fi achizitionat acel apartament bunicul meu si nu ei si ca i l-ar fi lasat mostenire.In mmentul de fata mama mea vrea sa se recasatoreasca cu un alt barbat si vrea sa vanda apartamentul si sa ne dea afara din casa spunand ca noi nu avem nici un drept la acel apartament!tin sa mentionez ca sora mea este minora iar eu sunt majora.eu nu sunt de acord cu vanzarea apartamentului!ce pot sa fac? pot sa o impiedic cumva?