avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate serbo

Activitate serbo

Nici o opinie?
actiunea imprescriptibila pentru copil a fost introdusa prin legea 288/2007. iar cu privire la aceasta lege vezi decizia CC despre care spuneam mai sus.
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la urmatoarea problema si mai ales daca vi se pare corect urmatorul rationament
O persoana in varsta de 45 de ani cheama in judecata un prezumtiv tata pentru stabilirea paternitatii. Prezumtivul tata nu a prestat nicio intretinere, nu a convietuit cu mama, nici nu a stiut vreodata de existenta copilului. Actiunea este inceputa dupa 1 octombrie 2011 avand ca temei noul cod civil.

Dupa parerea mea, actiunea este prescrisa.

Astfel, desi art. 427 din NCC spune ca actiunea este imprescriptibila, art. 47 din Legea 71/2011 prevede ca orice actiune privind filiatia este supusa codului civil @numai in cazul copiilor nascuti dupa intrarea lui in vigoare@

In aceste conditii, actiunea lui ramane supusa prevederilor anterioare. Si aici ajungem la Codul Familiei asa cum a fost modificat de legea 288/2007. Este adevarat ca art. 60 a fost modificat prin Legea 288/2007 si actiunea devine imprescriptibila insa conform deciziei Curtii Constitutionale 1345/2008 art. II din aceasta lege a fost declarat neconstitutional.
Si astfel, zic eu, ne intoarcem la vechiul termen de 1 an, iar actiunea este prescrisa.

Va rog sa-mi spuneti daca vi se pare corect acest rationament sau imi scapa mie ceva? Multumesc!
sad a scris:

Doar ONRC-ul are personalitate juridica in conformitate cu cu art. 2 alin. 2 din Legea nr. 26/1990 privind registrul comertului avand astfel calitate procesuala. Dvs. trebuie sa faceti plangere impotriva rezolutiei directorului/persoanei desemnate daca va considerati prejudiciat.


Prin urmare, ca sa fiu sigur ca am inteles bine, trebuie sa ma judec in contradictoriu cu directorul sau persoana desemnata?
Si totusi, din experienta celor care au avut astfel de cauze, cu cine credeti ca ar trebui sa ma judec? ORC sau ONRC?
ovidiu7676 a scris:

ati depus la deschiderea punctului de lucru si act constitutiv actualizat?


Da
Si asta inseamna ca ma judec cu persoana respectiva si nu cu institutia? Parca totusi nu-mi suna bine.
Trebuie sa formulez o astfel de plangere impotriva unei rezolutii prin care mi s-a respins infiintarea unui punct de lucru, dar nu stiu in contradictoriu cu cine. ONRC sau ORC? Nu stiu care dintre cele doua entitati are calitate procesuala pasiva .
Va multumesc