avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate doruvictor

Activitate doruvictor

Nu stiu, asta e problema. La fata locului mi-au controlat punga de tutun doi politisti si au constat ca miroase a cannabis doar. Nu stiu cum de n-au gasit pliculetul cu mdma (e posibil sa il fi pierdut, ar fi bine, dar nu cred), poate era ingropat in tutun, dar cand il gasesc sa declar ca nu am stiuti de el si nu am idee cum a ajuns in punga ? Ce insemna ca se complica putin? E mare posibilitate de a primi inchisoare? Vreau doar sa stiu niste speculatii ale unor oameni din domeniu pana cand reusesc sa vorbesc cu avocatul. A nu stii ce se poate intampla ma face sa am insomnii. Multumesc mult celor care mi-au raspuns obiectiv la intrebare fara o evaluare morala pe care nu am cerut-o.
multumesc de raspuns. o alta intrebare mai generala ar fi: exista cazuri in care detinerea de droguri de categoria I , in care cantitatea este extrem de mica, duce la o pedeapsa care sa nu priveze libertatea?
va rog frumos, ajutati-ma.
O sa imi angajez un avocat. Momentan sunt intr-o situatie financiara dezastruoasa si incerc sa fac imprumuturi pentru a putea vorbi cu un avocat. Doream un sfat de aici in eventualitatea in care nu reusesc.
Am fost prins in cadrul unui festival de muzica de langa orasul X cu o mica cantitate de cannabis (sub jumatate de gram), in timp ce imi faceam o tigara cu ea. In urma perchezitiei mi s-a gasit si o punga de tutun, care a fost luata in vizor doar pentru ca acolo am tinut cannabisul si mirosea a cannabis, desi deschizand-o si cautand, nu au mai gasit nimic altceva. Totusi, le-a scapat din vedere o hartie mica cu o bucata mica (sub 0.1) de MDMA. Am semnat o declaratie cu ce mi s-a intamplat si mi s-a zis ca trebuie sa ma prezint la procuroul din orasul X dupa ce vin rezultatele de la laborator si sunt sunat.
Intrebare: risc inschisoare sau doar amenda? cum ar trebui sa procedez avand in vedere ca initial nu au gasit-o? sa pretind ca nu stiam de ea?
Va rog frumos raspundeti. Sunt disperat.