Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consum de droguri de mare risc, cum trebuie sa ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consum de droguri de mare risc, cum trebuie sa procedez?

Am fost prins in cadrul unui festival de muzica de langa orasul X cu o mica cantitate de cannabis (sub jumatate de gram), in timp ce imi faceam o tigara cu ea. In urma perchezitiei mi s-a gasit si o punga de tutun, care a fost luata in vizor doar pentru ca acolo am tinut cannabisul si mirosea a cannabis, desi deschizand-o si cautand, nu au mai gasit nimic altceva. Totusi, le-a scapat din vedere o hartie mica cu o bucata mica (sub 0.1) de MDMA. Am semnat o declaratie cu ce mi s-a intamplat si mi s-a zis ca trebuie sa ma prezint la procuroul din orasul X dupa ce vin rezultatele de la laborator si sunt sunat.
Intrebare: risc inschisoare sau doar amenda? cum ar trebui sa procedez avand in vedere ca initial nu au gasit-o? sa pretind ca nu stiam de ea?
Va rog frumos raspundeti. Sunt disperat.
doruvictor, utilizator
Vrei sa te consiliem pe forum cu privire la droguri?
Este mai greu, gaseste-ti un avocat specializat in domeniu, altfel, nu te astepta numai la amenda.
O sa imi angajez un avocat. Momentan sunt intr-o situatie financiara dezastruoasa si incerc sa fac imprumuturi pentru a putea vorbi cu un avocat. Doream un sfat de aici in eventualitatea in care nu reusesc.
va rog frumos, ajutati-ma.
detinerea, comercializare si consumul de droguri sunt fapte cu caracter penal. Asadar, daca se dovedeste ca te faci vinovat de vreuna dintre aceste fapte vei fi condamnat, putin probabil, sa te alegi numai cu o amenda. Asadar, "disperarea" pe care o declari, este efectul satisfacerii unui viciu periculos, in care, ai intrat cu voia ta, nu cred ca, te-a mai consiliat nimeni. Pentru a putea face fata acestei situatii, angajeaza un avocat si pregateste-te pentru ceea ce va urma................
oricum succes, ........................:O
multumesc de raspuns. o alta intrebare mai generala ar fi: exista cazuri in care detinerea de droguri de categoria I , in care cantitatea este extrem de mica, duce la o pedeapsa care sa nu priveze libertatea?