avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate alinutzza140

Activitate alinutzza140

Răspuns la discuția CCC pentru suplinitori
alinutzza140 a scris:

tudorvaleriu a scris:

1. Dna doctor nu se pricepe la asa ceva sa ca ar fi bine sa se documenteze si apoi sa dea consultanta.
2. - Este obligata sa va dea adeverinta pentru Agentia de Somaj.
- In adeverinta va scrie ca sunteti apta de munca si ca sunteti gravida in luna "X".Sau sa scrie numai ca sunteti gravida. Cei de la Agentia de Somaj vor intelege despre ce este vorba.
- Graviditatea nu este o boala ci este o stare fiziologica normala pentru femei.
- Sunteti apta de munca dar numai pentru anumite munci care nu afecteaza sanatatea dvs. sau/si a copilului.
3. Certificatul medical pentru concediu de maternitate pe luna septembrie il duceti la Agentia de Somaj in ziua in care duceti actele pentru inregistrare.
4. Pacat ca trebuie sa luptati si sa va stresati atata in situatia dvs. pentru ca unii oameni se dau mai informati decat sunt in realitate.



Va multumesc din suflet pentru raspuns. Ca de obicei sunteti foarte prompt si mereu dispus sa ajutati. Dumnezeu sa va dea sanatate.






Astazi am fost iarasi la agentia de somaj sa verific dosarul sa vad daca mai am nevoie de ceva acte la ,,el''. Cand colo surpriza ,la anexa 26 nu au putut cei de la scoala sa imi completeze pe luna august datele.Contabila spune ca abia pe 8 septembrie ar putea sa imi dea datele necesare ,adica atunci cand se vor face efectiv viramentele catre CAS.
Doamna foarte acra(aproape ca m-a dat afara) de la agentia de somaj mi-a spus ca sa aduc date de pe iulie si august de la cealalta scoala unde am activat in anul scolar 2009-2010. Este corect asa? Ce spuneti domnule Tudor Valeriu?
Daca o sa imi dea pana la urma datele necesare trebuie completate pe aceeasi anexa 26 cu cea de la scoala actuala sau trebuie doua foi diferite?(una o sa aiba o stampila si un contabil,iar cealalta alta stampila si alt contabil).
Si as mai vrea sa va intreb ,dosarul trebuie dus personal la agentie? Eu ar trebui sa ma internez pe 31.08 ,se pare ca sunt probleme la sarcina.
Răspuns la discuția CCC pentru suplinitori
tudorvaleriu a scris:

1. Dna doctor nu se pricepe la asa ceva sa ca ar fi bine sa se documenteze si apoi sa dea consultanta.
2. - Este obligata sa va dea adeverinta pentru Agentia de Somaj.
- In adeverinta va scrie ca sunteti apta de munca si ca sunteti gravida in luna "X".Sau sa scrie numai ca sunteti gravida. Cei de la Agentia de Somaj vor intelege despre ce este vorba.
- Graviditatea nu este o boala ci este o stare fiziologica normala pentru femei.
- Sunteti apta de munca dar numai pentru anumite munci care nu afecteaza sanatatea dvs. sau/si a copilului.
3. Certificatul medical pentru concediu de maternitate pe luna septembrie il duceti la Agentia de Somaj in ziua in care duceti actele pentru inregistrare.
4. Pacat ca trebuie sa luptati si sa va stresati atata in situatia dvs. pentru ca unii oameni se dau mai informati decat sunt in realitate.



Va multumesc din suflet pentru raspuns. Ca de obicei sunteti foarte prompt si mereu dispus sa ajutati. Dumnezeu sa va dea sanatate.
Răspuns la discuția CCC pentru suplinitori
tudorvaleriu a scris:

1. CIM al dvs. este valabil pana la 31 august 2011.
2. Certificatul medical pe luna agust il duceti la angajator care il si plateste.
3. Incepand cu 1 septembrie va inregistrati la Agentia de Somaj unde veti duce certificatele de concediu de maternitate pana veti intra in CCC.
4. Actele la Agentia de Somaj trebuie sa le depuneti in termen de 10 zile calendaristiuce de la data incetarii CIM.
5. Daca nasteti inainte de incetarea CIM procedati la fel: cu 1 septembrie va inregistrati la Agentia de Somaj s.a.m.d.
6. Cititi si mesajele mele anterioare.





Buna ziua din nou
Saptamana aceasta am incercat sa imi termin dosarul de somaj ca sa il pot depune la 1 septembrie sa nu am probleme. Eu sunt in concediu medical (prenatal ) de la 1 august pana la 31 august si am fost la doctorita de familie sa imi elibereze acea adeverinta din care sa rezulte ca sunt apta de munca .
Doamna doctor mi-a spus ca nu imi poate da adeverinta cu apta de munca atat timp cat eu sunt in concediu medical. Si plus de asta m-a innebunit ca nu trebuie sa intru in somaj. Eu i-am spus ca am discutat cu cineva care se pricepe la asa ceva si ca e cea mai buna solutie,dar adeverinta tot n-am vazut. Ce sa fac? Ce ma sfatuiti?
Si inca ceva vreau sa va mai intreb : daca eu am acum prenatal pana la 31 august ,urmatorul va fi cu 1 septembrie. Daca actele mele de somaj vor fi depuse sa zicem pe 4 septembrie,cand duc concediul la Agentia de somaj ? O sa fie probleme?
Nu va suparati pentru ploaia de intrebari dar numai la dvs. este baza.
Răspuns la discuția CCC pentru suplinitori
tudorvaleriu a scris:

1. Angajatorul (scoala) nu are nici o calitate in aceasta problema. Nu trebuie sa va aprobe ea sa intrati in somaj. Indemnizatia de somaj va este acordata de stat daca indepliniti conditiile legale.
2. Solutia data de mine reiese din Legea 76/2002 privind sistemul asigurãrilor pentru şomaj şi stimularea ocupãrii forţei de muncã (actualizata ultima data prin OUG 17/2011).
3. Cautati aceasta lege si cititi-o pentru ca ar fi multe de scris aici. Sau mergeti la Agentia de Somaj de care apartineti cu domiciliul si primiti raspunsuri la intrebarile dvs.




Buna ziua
Va deranjez din nou cu o intrebare legata de problema mea,despre care am mai discutat.
Eu o sa intru de la 1 august in prenatal,iar concediul medical am inteles ca trebuie sa il duc la scoala. Doctorita mi-a spus ca o sa nasc in primele zile din septembrie,adica imediat ce imi expira CIM. Presupunand ca are dreptate cand pot intra in somaj? Se poate sa zicem din august sa depun actele la Agentia de Somaj?Si celelalte concedii medicale le voi duce la Agentia de Somaj?
Sau daca doamna doctor nu are dreptate si nasc mai devreme de expirarea CIM ,atunci mai pot intra in somaj ?
Va rog sa ma lamuriti .Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția CCC pentru suplinitori
alinutzza140 a scris:

tudorvaleriu a scris:

1. Nu trebuie sa fiti in ceata. Solutia data de @amcteam este corecta dar rezolva problema numai pe moment. Solutia data de mine este si pentru viitor.
2. Dupa terminarea CCC daca nu veti gasi de lucru nu veti mai putea beneficia de indemnizatie de somaj pentru ca trebuia sa va inregistrati la Agentia de Somaj in maxim 12 luni de la data incetarii CIM.
3. Daca nu va inregistrati la Agentia de Somaj veti depune certificatele medicale la CJAS si veti primi de acolo indemnizatia pentru concediul de maternitate.





Va multumesc din nou pentru raspuns. O sa incerc cu somaj ca sa am o solutie de viitor .Dar sper totusi sa prid un post pana la terminarea CCC. O seara frumoasa.=D>



Buna ziua din nou .Vreau sa va mai deranjez cu o rugaminte,daca se poate... Puteti sa imi dati un link la o lege,hotarare,ceva care sa sustina ceea ce mi-ati recomandat? Asta doar pentru a avea la mana ceva pentru la scoala cand o sa prezint solutia la preblema mea. Sper sa nu va suparati pentru cerinta mea. Va multumesc. O zi excelenta.
Răspuns la discuția CCC pentru suplinitori
tudorvaleriu a scris:

1. Nu trebuie sa fiti in ceata. Solutia data de @amcteam este corecta dar rezolva problema numai pe moment. Solutia data de mine este si pentru viitor.
2. Dupa terminarea CCC daca nu veti gasi de lucru nu veti mai putea beneficia de indemnizatie de somaj pentru ca trebuia sa va inregistrati la Agentia de Somaj in maxim 12 luni de la data incetarii CIM.
3. Daca nu va inregistrati la Agentia de Somaj veti depune certificatele medicale la CJAS si veti primi de acolo indemnizatia pentru concediul de maternitate.





Va multumesc din nou pentru raspuns. O sa incerc cu somaj ca sa am o solutie de viitor .Dar sper totusi sa prid un post pana la terminarea CCC. O seara frumoasa.=D>
Răspuns la discuția CCC pentru suplinitori
amcteam a scris:

tudorvaleriu a scris:

...
4. Indiferent cand veti naste, dupa incetarea CIM trebuie sa va inscrieti la Agentia de Somaj de care apartineti cu domiciliul si puteti beneficia in continuare de indemnizatie pentru concediu de maternitate si apoi de indemnizatie pentru CCC.
5. Certificatele medicale le duceti la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste.
6. Cererea pentru CCC o faceti tot catre Agentia de Somaj.
7. Pe perioada concediului de maternitate si a CCC se suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea acestor concedii.


1.Nu este nevoie de nici un somaj daca intra in concediu de maternitate inainte de expirarea contractului de munca (31 august). Odata intrata in concediu de maternitate, acesta nu mai poate fi oprit (chiar daca expira contractul de munca) deoarece este in fapt un concediu medical platit de CAS. Dupa 1 septembrie va duce concediile direct la CAS care i le va plati.
2.In baza de calcul a celor 12 luni anterioare nasterii (la calcularea indemnizatiei de crestere a copilului) sunt cuprinse si concediile de maternitate, deci iar nu are nevoie de contract de munca sau somaj.







Pana la urma cum este bine? Sunt in ceata de tot.
Răspuns la discuția CCC pentru suplinitori
Va multumesc pentru raspuns . O zi frumoasa.Sper sa reusesc cu bine.
Buna ziua ,
Sunt o viitoare mamica suplinitoare cu contract pana la 1 sept.2011.Sunt insarcinata in 5 luni si ceva si cred ca o sa nasc pe la sfarsitul lui august inceputul lui septembrie.Mentionez ca am lucrat si in anul trecut si acum doi ani dar la scoli diferite. Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez cu concediul prenatal si acela postnatal ca sa nu ma afecteze la indemnizatia de crestere a copilulu.Sa nu raman cumva descoperita in cartea de munca. Cand as putea intra in prenatal ? Va rog tare mult sa imi raspundeti ,ca la scoala nimeni nu stie nimic,sau se fac ca nu stiu.:( Mentionez ca pe postul pe care activez anul acesta nu pot sa beneficiez de continuitate la suplinire,deoarece este rezervat si nici la concurs nu ma pot prezenta. Care ar fi solutia? Va multumesc anticipat.